Nezaradené

JÚNOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 6/2020

(upravené)

Vyšlo 6. –

JÚNOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach nájdete:

 

SPEKTRUM

Úspech slovenského vedca, Vysadené stromčeky, Haluzická tiesňava, Štrbské pleso, Hus divá na Orave, Vakcinácia proti besnote.

 

ZAMYSLIME SA ZNOVU

Krátke zamyslenie sa k Svetovému dňu životného prostredia píše Viliam Drienovský.

 

MESIAC POĽOVNÍCTVA A OCHRANY PRÍRODY

O tradícii, ktorá vznikla v roku 1959, a význame ochrany prírody píše Jozef Šabo. Mesiac jún bol vybratý zámerne, pretože to je čas, keď na svet prichádza najviac mláďat. Článok je doplnený aj snímkami zveri, predovšetkým mláďatami.

 

NA LOV MALEJ ZVERI IBA SPOMÍNAME

Autor Jozef Herz približuje čitateľom malý prierez stavov zveri naprieč niekoľkými poľovnými revírmi okresu Partizánske. Poukazuje na príčiny znížených stavov zajacov i bažantov.

 

MÔŽE PANDÉMIA COVID-19 ZMENIŤ TOHTOROČNÉ POČASIE?

Zaujímavý a odborný článok autora Prof. RNDr. Michala Lapina, PhD., analyzuje zimu z r. 2019/2020 a zároveň sa dozvieme, aké bude leto. Autor píše aj o antropogénnom ovplyvnení klimatického systému Zeme a klimatickej zmene.

 

SOKOL RÁROH A SOKOL SŤAHOVAVÝ

Oblasť Perzského zálivu je tradične považovaná za kolísku starovekého sokoliarstva, jej obyvatelia vedeli, ako v priebehu času zachovávať spomienky na svojich predkov, vzdávať hold svojej histórii a zdokonaľovať kultúru. Viac o sokoliarstve, ale aj o oboch sokoloch píše autorka Mirka Moravčíková.

 

SOKOL KOBCOVITÝ – DYMOVÝ SOKOL

Autor článku v našom seriáli je Karol Šotnár, ktorý tohto dravca predstavuje aj s pútavými snímkami. Naučíme sa poznávať ho v prírode, dozvieme sa, kde hniezdi ako loví i to, čo ho ohrozuje.

 

AKO VÁBIŤ SRNCA V PRAXI?

Praktická rada i pomôcky ponúka náš inzerent.

 

ČESKÝ FÚZAČ

Ide o plemeno všestranného využitia, ktoré je mimoriadne obľúbené u našich susedov. Viac o počiatkoch chovu i o formovaní štandardu píše autor Ján Zajac.

 

„PANI PROFESORKA“ ZO SMOLENÍC NA VÝSLUHOVOM DÔCHODKU

O vlastných skúsenostiach a kvalitách vycvičeného psíka píše Peter Volner.

 

DETI SÚ NAŠOU BUDÚCNOSŤOU

Rozhovor s lesným pedagógom Igorom Stavným a o jeho práci s mládežou píše autorka Júlia Drienovská.

 

V rubrike NA ZELENEJ VLNE: sú dve poviedky: Potulky prírodou a rodenie mláďat z pera autorky Kris Azyar Holkovej a druhý príbeh Jazvec od autora Pavla Kvaššaya.

 

KURIOZITY O HLUCHÁŇOCH A TEROVOCH

Operení krásavci našich horských revírov hlucháň obyčajný a tetrov hoľniak sa stávajú z roka na rok zriedkavejšími zástupcami našej poľovnej zveri. Ich úbytkom a snahou o zastavenie znižovania početnosti sa už niekoľko desaťročí zaoberajú mnohí zoológovia, biológovia poľovnej zveri, lesníci a ochranári. Viac o tejto zaujímavej téme píše autor Martin Rudohorský.

 

VEĽKOKRTÍŠSKA CHOVATEĽSKÁ PREHLIADKA V TOHTOROČNEJ ZVLÁŠTNEJ ATMOSFÉRE

Tak ako vo viacerých okresoch SR, kde mali chovateľské prehliadky trofejí naplánované po 12. marci 2020, aj priebeh tejto ovplyvnili mimoriadne opatrenia Ústredného krízového štábu, z dôvodu hroziacej pandémie COVID-19. Uskutočnila sa len hodnotiaca časť CHP, avšak viac o trofejach sa dočítate v článku od Petra Kušíka.

 

DOBRÚ CHUŤ

Chutný recept na jelení kotlíkový guláš pripravil Michal Vitaloš.

 

JUDR. OTOKAR JAMNICKÝ

Je ďalšou zaujímavou osobnosťou slovenského poľovníctva. Na Ustanovujúcom valnom zhromaždení Loveckých a ochranných spolkov bol 10. 12. 1920 zvolený za prvého podpredsedu. Viac o jeho živote a aktivitách sa dočítate v článku autora J.H.

 

POĽOVNÍCKY JÚN

Doby lovu, aktuálne povinnosti, Východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA. Autor: Miroslav Hasa.

 

VÝVOJ PRVOTNÉHO PAROŽIA

Viaceré zaujímavé a pre niekoho úplne nové podrobnosti o vývoji parožia sú v článku od autora Ch. Stubbeho.

 

ZAUJÍMAVOSTI

Nové poznatky z oceánov, Čo sa deje v Grécku?, Mundžak malý, Tajomný živočích, Švajčiarsko a poľovníci – to sú krátke správy, ktoré vás určite upútajú.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol Strakoš červenohlavý. Autorom rubriky je Ľubor Čačko.

 

PRÍRODA VČERA A DNES

Praktické rady pre všetkých, ktorí sa starajú o zver a jej zdravotný stav, konkrétne o využití soľných lizov píše autor MVDr. Juraj Šimunek.