2020

SEPTEMBROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 9/2020

 

Vyšlo 9. –

SEPTEMBROVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach nájdete:

 

KLUB SLOVENSKÝCH POĽOVNÍČOK INFORMUJE

O dvoch vydarených podujatiach určených pre deti informujú Prezidentka KSP S. Chovanová Supeková a Z. Martinčeková.

 

ZLÉ, NEBEZPEČNÉ A DOBRÉ

Posledné týždne prázdnin boli na Slovensku aj zlé aj nebezpečné, ale zažili sme aj niečo dobré.

O čo konkrétne išlo, sa dozviete v krátkom príspevku od J. Drienovskej.

 

PARAZITY A ZAJAC POĽNÝ – ČERVIVOSŤ

Červivosť – helmintózu – zapríčiňujú parazitické červy, ktoré podľa miesta pôsobenia v organizme zajaca spôsobujú pľúcnu červivosť a červivosť tráviaceho traktu. Čo spôsobuje takéto závažné ochorenia zajacov a ako prebiehajú, píšu autori R. Jurčík, J. Slamečka, T. Sládeček, Ľ. Ondruška z NPPC – VÚŽV Nitra.

 

PASTIERKSE STÁŽNE PSY

V druhom pokračovaní článku autori V. Vician, M. Mikušová čitateľov oboznámia s vlastnosťami pastierskych strážnych psov (PSP) a zásadami výchovy. Výcvik PSP je potrebné podchytiť od skorého veku, ale je dobré poznať aj ich vlastnosti.

 

ŽENÍCH S PAROHAMI

Vidieť jeleniu ruju, je neopísateľný zážitok a ten nám autenticky približuje I. Kňaze. Nemusí loviť zbraňou, ale, ako píše, zaujíma sa o prípravu na svadbu, predsvadobné hry a sobáš v obradnej miestnosti, ktorú tvorí malá časť prírody a tú voláme – rujovisko.

 

RODINNÝ ŽIVOT SVIŠŤA VRCHOVSKÉHO

Svišť vrchovský tatranský (Marmota marmota latirostris) patrí k našim vzácnym živočíchom, ktoré žijú vo Vysokých Tatrách a Nízkych Tatrách nad hranicou lesa. Takmer do polovice 19. storočia neboli svište chránené a lovili sa predovšetkým kvôli tuku, ktorému sa pripisovali liečivé účinky. O morfológii, spôsobe života, rodení mláďat, potrave, ale aj o súčasných problémoch sa dozviete z pera autora V. Žitavského.

 

AKO MA NAPADLA MEDVEDICA

Byť zoči-voči s našou najväčšou šelmou, s medveďom, je zážitok, o ktorom radšej počúvame. Svoj autentický príbeh nám vyrozprával I. Kňaze, ktorého medvedica naozaj napadla a spôsobila mu zranenia. Ako sa to všetko udialo, sa dozviete v článočku.

 

POĽOVNÍCKA PLITIKA

V ďalšom pokračovaní pálčivých tém z poľovníctva autor V. Drienovský pripomína, že pred II. Výročným snemom SPK je najvyšší čas zamyslieť sa nad uplynulým obdobím, čo nám prinieslo pozitívne a čo negatívne do našej voľnočasovej činnosti nazývanej poľovníctvo.

 

NIČENÍM PRÍRODY OHROZUJEME AJ SEBA

Každý rok miznú tisíce rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré už nikdy nebudeme môcť poznať a ktoré naše deti už neuvidia, pretože sa navždy stratili. Veľká väčšina vyhynie pre príčiny, ktoré sú spojené s nejakou ľudskou činnosťou. Čo všetko sa ešte udialo, konkrétne ktoré živočíchy sú ohrozené a aké má ľudstvo východisko, píše autor JAROSLAV SLAŠŤAN.

TAZY

Toto plemeno ušľachtilého chrta, ktorého v stredoázijských krajinách chovajú dodnes, využívajú v prvom rade ako plnohodnotného poľovného psa. Je to pes prastarého pôvodu a odborníci sa zhodujú v názore, že je zachovaným typom pôvodného ázijského poľovného chrta, ktorého zušľachtením vzniklo dnešné moderné aj u nás známe plemeno perzského chrta saluki. Bližšie o tomto zaujímavom plemene píše autor Ing. JÁN ZAJAC.

 

NAŠA SPOMIENKA

Pred desiatimi rokmi sme sa rozlúčili s Doc. Ing. Pavlom Hellom, CSc., hosť. prof.

Našim čitateľom bol dobre známy ako autor zaujímavých článkov. Viac o jeho živote je v článočku autora J. H.

 

ZASLÚŽILÝ JUBILANT Z LEHNÍC

Významné životné jubileum Dionýza Sárköziho – umelca, ktorý dokáže z parohoviny vytvoriť nádherné diela, doslova šperky, nám predstavil autor Marian Číž.

 

POĽOVNÍCTVO – MOJA LÁSKA

V rozhovore s Ing. Radkou Pavlíkovou sa prenesieme do bežného života veľmi aktívnej mladej poľovníčky, ktorá sa venuje osvete a práci s mládežou, kynológii, strelectvu a navyše je aj úspešnou podnikateľkou v segmente pre poľovníkov. Aký má na to recept, sa dozviete v článočku autorky Júlie Drienovskej.

 

 

PROFESIONÁLNA OPTIKA A STRELIVO – ZÁKLAD ÚSPECHU

Na čo by mal poľovník myslieť pred začatím hlavnej poľovníckej sezóny, sú dve veci: po prvé ide o dobrú optiku a po druhé o kvalitnú muníciu. Samozrejme, že nestačí len kvalitná munícia, je potrebné mať aj dobre nastrelenú zbraň. Podrobnejšie informácie sa dočítate už v článočku.

 

Rubrika Na zelenej vlne vám prináša

DVA PRÍBEHY – Na čiernom vrchu kríž stojí, Staré vábenie zveri – vás istotne poučia, ale aj zabavia.

 

TEST TERMOVÍZIÍ V TERÉNE

Predseda Medzinárodného klubu výmenných lovcov FRANTIŠEK ŠTOLFA mal možnosť otestovať dva nové modely pozorovacej termovízie DALI. Autor sa v článočku nesústredil na recenziu, ale skôr na to, či tieto mašinky splnili to, čo od nich v praxi v lese očakával. Samozrejme sa čitateľ dozvie podrobnosti o prístrojoch – od ich popisu, testovania funkcií, ostrosti až po konečný výsledok autorovho zhodnotenia.

 

VNADENIE DIVIAKOV – účinne a jednoducho

Vnadidlá sú skvelým pomocníkom pre každého poľovníka. Neodolateľným lákadlom pre diviačiu zver je decht z bukového dreva. O kvalitách a spôsobe použitia vnadila informuje dovozca produktu.

 

DEŇ SV. HUBERTA V NOVEJ KAPLNKE

Tomuto podujatiu na Tlstej Hore v ilavskom okrese predchádzali dlhšie prípravy, pretože si vybudovali novú kaplnku sv. Huberta. Ako to všetko prebiehalo, sa môžete dočítať v príspevku, ktorého autorom je ĽUBOMÍR TARABA.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Diviačie stehno

 

POĽOVNÍCKY SEPTEMBER

Doby lovu, aktuálne povinnosti, Východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

ZO SVETA

Medvedí vegáni, Jarabica stále na ústupe, Výroba potravín ničí planétu a ďalšie správy zo svetovej tlače.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol včelárik zlatý. Autorom rubriky je ĽUBOR ČAČKO.