Vyšlo 10. –
OKTÓBROVÉ ČÍSLO časopisu
NAŠE POĽOVNÍCTVO
Na jeho stránkach nájdete:
SPEKTRUM
Spomíname na chovateľa farbiarov, Hubertove slávnosti tentoraz trochu inak… sú krátke informácie.
LESK A BIEDA POĽOVNÍCTVA
Opäť aktuálne zamyslenie nad súčasnými pálčivými problémami v oblasti poľovníctva píše Viliam Drienovský.
ŠPECIFIKÁ BAŽANTOV – LOV A ZAZVEROVANIE
Pri analýze vývoja početnosti jarných stavov a úlovkov malej zveri na Slovensku za posledných 30 rokov je zrejmé, že tieto poklesli pri všetkých druhoch s výnimkou bažanta. Pri stavoch bažanta sme dokonca zaznamenali v určitom období až ich nárast. O ďalších faktoch a podrobnostiach k danej téme píšu Jaroslav Slamečka, Jozef Bučko.
DANIEL ŠKVRNITÝ NA SLOVENSKU
Nepatrí medzi naše pôvodné druhy, ale postupom času sa stal trvalou súčasťou slovenskej fauny a patrí k významným druhom poľovnej zveri. Autor – Jozef Šabo.
DANIELIA ZVER
Z iného pohľadu na danieliu zver – o jej prosperovaní, vhodných potravových aj úkrytových možnostiach píše Vladimír Vician.
VČELÁR LESNÝ
Je ďalším predstaviteľom našich dravcov. Komu bol doteraz neznámym živočíchom, určite ho zaujme svojím spôsobom života. Autor – Karol Šotnár.
S PLCHMI NA SVADOBNEJ NOCI
Každý živočích má svoje spôsoby života, lovu i rozmnožovania. O niektorých zástupcoch živočíšnej ríše sa vie viac a o iných menej. Preto je zaujímavé zistiť, ako si žijú plchy. Autor – Ivan Kňaze.
VIII. ROČNÍK POHÁRA M. KORIČA
Kynologické podujatie, ktoré sa konalo vďaka OPK Pezinok v spolupráci s PS Lindava Budmerice, opäť potvrdilo dobrú pripravenosť psíkov na súťaže. Kto sa stal víťazom a ako to dopadlo, sa dočítate v článku M. K.
FRANCÚZSKY DLHOSRSTÝ STAVAČ
Pôvod tohto psíka siaha až do stredoveku a podľa kynologických historikov je najstarším plemenom francúzskych dlhosrstých stavačov. Autor – Ján Zajac.
SLOVENSKÁ POĽOVNÍCKA ORGANIZÁCIA DO ROKU 1945
Sto rokov od vzniku poľovníckej organizácie je dlhá doba, keď sa vystriedalo niekoľko generácií. Ako to všetko začalo a prebiehalo, čitateľom priblíži prvá časť seriálu od autora Jozefa Herza.
SKÚSENOSTI ODOVZDÁVA ĎALEJ
O poľovníckych tradíciách, ale i o hospodárení hovorí v našom rozhovore Valent Kiss – poľovnícky hospodár v PS Amadé Gabčíkovo. Autorka – Júlia Drienovská.
HLUCHÁŇ AKO RUKOJEMNÍK V ZONÁCII?
Vlastné skúsenosti a názory dlhoročného lesníka na tému hlucháňa prezentuje Cyril Bábeľa.
UŽITOČNÝ PODÁVAČ KRMIVA
Praktickým pomocníkom pre poľovníkov je určite tento zaujímavý pomocník. Viac o jeho prednostiach píše náš inzerent.
V rubrike NA ZELENEJ VLNE je poviedka: Potulky prírodou – kráľ lesa, Kris Azyar Holková.
OTVORENÝ ŠLABIKÁR OPERENÉHO DEDIČSTVA
Medzinárodný vzdelávací sokoliarsky detský tábor sa konal v rámci environmentálnej výchovy detí a mládeže pod vedením Mirky Moravčíkovej. O tomto vydarenom podujatí a spokojnosti detí sa viac dočítate v článku autora Oldřicha Koudelku.
SOKOLIARSKE UMENIE PRE KRÁĽOV PÚŠTE
Zahraničná reportáž autorky Mirky Moravčíkovej nás zavedie až do rozprávkovej krajiny – do Maroka. Táto exotická krajina má bohatú kultúru, čarovné mestá, neprekonateľnú gastronómiu. Po prečítaní článku sa čitateľ dozvie viac o sokoliaroch, ale i dravcoch.
DOBRÚ CHUŤ
Chutný recept na bažantie prsičká so slivkovou plnkou pripravil Jozef Petro z Horského penziónu Altmayer.
POĽOVNÍCKY OKTÓBER
Doby lovu, aktuálne povinnosti – autor Miroslav Hasa. Ale aj východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.
ZAUJÍMAVOSTI
Nové objavy, Novátorská metóda, „Lovy“ lepidlom, Príspevok pre poľovníkov, Malý cicavec, Lámanie kanadského ľadovca, Nebezpečné parožie.
NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol chriašteľ malý. Autorom rubriky je Ľubor Čačko.