2019

AUGUSTOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 8/2019

 

Vyšlo 8. –

AUGUSTOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach nájdete:

 

Deň sv. Huberta v Ľuborči

O úspešnom podujatí, ktoré vzniklo v spolupráci medzi OZ Hubert Ľuborča, mestom Nemšová, PZ Háj Kľúčové a PZ Nemšová, sa dočítate v informácii z pera jedného z organizátorov.

 

DOBRÉ ČÍTANIE

V tejto krátkej pripomienke o význame čítania tlače sa dozviete, ako dlho je s vami časopis Naše poľovníctvo a predovšetkým, ako si ho môžete predplatiť už na budúci rok.

 

MALÉ ŠELMY S „VEĽKÝM SRDCOM“

Rozdiel medzi kunou lesnou a kunou skalnou je dosť výrazný. Poznávacím znakom je farebnosť náprsenky, ňufáka a rôznorodosť stôp.

 

PASTIERSKE STRÁŽNE PSY

Zaujímavý pohľad na pasenie hospodárskych zvierat v podhorských a horských oblastiach prináša nemalé úskalia. Ide o ochranu oviec pred veľkými šelmami za využitia pastierskych strážnych psov. Aké sú najvhodnejšie plemená a ako sa s nimi pracuje, vám priblížili autori článku Bc. Miriam Mikušová, Ing. Vladimír Vician a Peter Hatala.

 

PAROŽIE SRNCOV

Autorka MVDr. Emília Selecká v článku rozoberá hlavné príčiny porúch v tvorbe parožia srncov, ktoré môžu viesť k vzniku rôznych typov tvarových abnormalít. Jednou z príčin sú aj hormonálne poruchy, ktoré môžu spôsobovať bezparohatosť srncov, parohatosť sŕn atď.

 

SRNČIA MATKA A JEJ DETI

Zaujímavý pohľad na vývoj mláďat srny a ich spoločný život nám priblížil autor IVAN KŇAZE.

Približuje nám čas, keď mláďa získava priamy kontakt s matkou. Je to vtedy keď dvíha hlavičku a kýva s ňou z boka na bok. Len čo sa mu to podarí – ustáliť hlavičku smerom k matke, zareaguje na jej hlas kratučkým pisknutím a hneď aj druhým zároveň matku pozdraví.

 

KLUB SLOVENSKÝCH POĽOVNÍČOK INFORMUJE

Najväčším podujatím bolo Spievankovo a Hradný piknik na Topoľčianskom hrade v spolupráci s o. z. Slovenské tradície. Členky klubu z Bánoviec nad Bebravou pripravili deťom súťaže na MDD v Uhrovci a na viacerých miestach Slovenska. Pestrá fotoreportáž je z MDD v Uhrovci, Ilave Klobušiciach, Bošáci, Betliari a Chocholnej. Prezidentka KSP Doc. Ing. SOŇA SUPEKOVÁ, PhD., pripomenula, že v budúcom roku Klub oslávi 10. výročie svojho vzniku.

 

KUPUJEŠ? AJ TY MÁŠ KRVAVÉ RUKY!

Letná kampaň Národnej ZOO Bojnice s názvom „Ukradnutá divočina“ sa venuje problematike obchodovania so zvieratami a ich časťami. Je dôležité venovať pozornosť tejto kampani, pretože v čase dovoleniek ľudia cestujú do zahraničia a prinášajú si rôzne suveníry, o ktorých ani nevedia, aký strašidelný príbeh majú za sebou. Ďalšie zaujímavé fakty nájdete v článku, ktorého autorom je JAROSLAV SLAŠŤAN.

 

VENDÉENSKE HRUBOSRSTÉ DURIČE

Vo svete sú pomerne obľúbené krátkonohé vendéenske basety, ale vo Francúzsku vznikli aj menej známe vysokonohé vendéenske duriče – veľký hrubosrstý a malý hrubosrstý vendéensky durič. Ich pôvod, telesné znaky a povahu popisuje Ing. JÁN ZAJAC.

 

Al-Humeidi, Majster púšte

História rodovej línie sokoliarov je druhou časťou zaujímavého článku, ktorý spracovala MIRKA MORAVČÍKOVÁ.

 

SLOVENSKÝ KOPOV NEPOZNÁ HRANICE

Zo Svetovej klubovej výstavy, ktorá sa konala pri príležitosti XXIII. ročníka v areáli TU vo Zvolene, informuje LENKA FRNČOVÁ. Na výstave sa zišlo 122 slovenských kopovov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Bosny a Hercegoviny, Francúzska, Srbska, Rumunska a Chorvátska. Ako všetko prebiehalo a kto sa stal víťazom, sa dočítate v článku.

 

JUBILEJNÁ VÝSTAVA NOŽOV

Bohatú účasť vystavovateľov a kvalitné vyhotovenie nožov prezentoval už XX. ročník výstavy remeselne vyrobených nožov a iných chladných zbraní – NOŽE KNIVES 2019 Bratislava. Autor článku Ing. ALOJZ DRÁBEK nás erudovane oboznamuje s jednotlivými súťažiacimi a ich výrobkami.

 

DVA PRÍBEHY – Vytúžený úlovok, Nečakané stretnutie – vás istotne poučia, ale aj zabavia.

 

TEST PRÍSTROJOV HIKVISION       

Testovanie pozorovacieho monokuláru Hikvision DS-2TS03-35UF/W a zameriavača Hikvision DS-2TR03-35UF/W. Autorom je FRANTIŠEK ŠTOFA, predseda Medzinárodného klubu výmenných lovov.

 

PRÉMIOVÉ ZBRANE VOERE Z RAKÚSKA

Špecialitou spoločnosti Voere sú modulárne konštrukcie, umožňujúce jednoduchým úkonom – spočívajúcim vo výmene hlavne, záverovej hlavy a zásobníka – zámenu kalibru. O ďalších podrobnostiach sa dočítate v článku od dovozcu týchto zbraní.

 

NAJLEPŠIE VÁBNIČKY NA SRNCOV

V dnešnej dobe máme na trhu v ponuke množstvo rôznych vábničiek určených na vábenie srnca. Ako si vybrať tú pravú a ktorá je naozaj účinná? To sa dozviete v článočku s dopodrobna rozobratou problematikou vábenia.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Karpatské divinové filety s hubovým ragú a poľovnícke opekané zemiaky

 

POĽOVNÍCKY AUGUST

Doby lovu, aktuálne povinnosti, Východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

POĽOVNÍCKA POLITIKA

Slávnostná rada SPZ

V sobotu 15. júna najväčšia poľovnícka organizácia, Slovenský poľovnícky zväz, prostredníctvom svojich súčasných členov prezídia, pozýval na slávnostnú radu SPZ pri príležitosti 50. výročia vzniku samostatnej poľovníckej organizácie.

 

 

ZO SVETA

Čestné funkcie, Zamrznutý unikát, Smutný koniec dovolenky a ďalšie správy zo svetovej tlače.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudla penica popolavá.