2015

DECEMBROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 12/2015

Vyšlo DECEMBROVÉ ČÍSLO časopisu NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach si prečítajte:

 

SPEKTRUM

Niekoľko informácií z činnosti PZ a PS.

 

KEĎ HĽADÁME TICHO

Malé zamyslenie o potrebe zachovať sviatočné ticho aj v revíroch a dožičiť zveri pokoj.

 

POĽOVAČKY NA ZAJACE

Dokončenie „poučenia z histórie“ príčin poklesu stavov zajacov, ktorého autorom je prof. Ing. JÚLIUS VALTÝNI, DrSc. Jednou a zrejme najzávažnejšou z nich je zmena biotopu. Odpovedá i na otázku, ako sa s touto príčinou vyrovnať.

 

BIODIVERZITA A MALÁ ZVER

Podobnou problematikou ako predchádzajúci článok sa zaoberal   aj 31. ročník Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2015 o ktorého priebehu referujú doc. Ing. JAROSLAV SLAMEČKA, CSc. a Ing. TOMÁŠ SLÁDEČEK, PhD. V článku sa zaoberajú takými závažnými otázkami, ako sú farmový chov zajaca, problematika jarabice,   významom multifunkčných okrajov polí, ale aj problematikou fungovania Programu rozvoja vidieka na roky 2014 – 2020.

 

FARMY RATICOVEJ ZVERI

V rámci festivalu Agrofilm sa diskutovalo aj o tejto téme a názory, ktoré na fóre odzneli spracovali Ing. MATÚŠ RAJSKÝ, PhD, doc. MVDr. DUŠAN RAJSKÝ, PhD. a doc. Ing. JAROSLAV SLAMEČKA, CSc. V článku odpovedajú na základné otázky, ktoré si poľovníci kladú v súvislosti s farmovými chovmi: Kde zakladať farmové chovy? Čo potrebuje „zver za plotom“? Ako kŕmiť? Starostlivosť o zdravotný stav.

 

KLUBY POĽOVNÍČOK V ZAHRANIČÍ

Spoluautorka dvoch zaujímavých informácií KAMILA BIZEOVÁ zoznamuje čitateľov s klubom maďarských poľovníčok a s fínskym dámskym klubom a s obsahom ich činnosti.

 

V ZIMNOM LESE

Autor príspevku a fotografií IVAN KŇAZE pozýva čitateľa na prechádzky po zimnom lese, v ktorom sám prežil veľa zaujímavých chvíľ. Jeho snímky a zážitky pochádzajú z lesov východného Slovenska, kde si podrobne všímal rôzne zvláštnosti v správaní predovšetkým jelenej zveri.

 

ZO IV. SNEMU SPK

Informáciu o obsahu rokovania IV. snemu Slovenskej poľovníckej komory podáva PaedDr. IMRICH ŠUBA, PhD. Snem sa o. i. zaoberal aktuálnymi úlohami SPK problémami s ktorými sa stretá vo svojej činnosti.

 

 

KORTHALSOV GRIFÓN

U nás málo známe plemeno hrubosrstého stavača, jeho pôvod a návrat do poľovníckej praxe približuje Ing. JÁN ZAJAC.

 

SOĽ NAD ZLATO

Praktické informácie o potrebe soli pre voľne žijúcu zver z pera autora článku Ing. JOZEF HERZA, PhD. Odpovedá na otázky prečo je pre ňu nevyhnutná, na čo má vplyv a v akých rôznych formách ju možno podávať zveri. Upozorňuje i na obdobie, kedy ju bude potrebovať najviac.

 

ŠTYRI ROČNÉ OBDOBIA

Zhovárame sa s bratmi FILIPOM a JAKUBOM MROCEKOM, ktorí napriek tomu, že majú len 20 a 22 rokov už sa stali známymi fotografmi voľne žijúcej zveri. Čo ich v prírode tak zaujalo, ako začali fotografovať, kde nadobudli trpezlivosť vyčkávať (často v nepriaznivom počasí a nepohodlnom prostredí) a čo ich v prírode tak fascinuje? Ich odpovede nájdete na str. 20 a 21.

 

NA ZELENEJ VLNE

Úryvkom z článku uverejnenom v poľovníckom časopise pred viac ako sedemdesiatimi rokmi si pripomíname ŠTÚROVE POSLEDNÉ DNI a so záujmom si iste prečítate aj príhodu RÁNO S LÍŠKOU.

 

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Predstavujeme nové výrobky vhodné do poľovníkovej výbavy. Je to nové svietidlo Fénix UBC35, ktoré vám umožní bezpečne sa pohybovať aj v tmavom nočnom lese. Mnohých poľovníkov zase zaujme predstavenie malokalibrovky KRICO .22 magnum, ktoré je vhodné tak do revíru ako aj na strelnicu.

 

PÚŠŤ KALAHARI

So zážitkami z africkej púšte Kalahari slovom aj obrazom zoznamuje čitateľov PETER FODOR.

 

ROZHÁDANÍ POĽOVNÍCI A ÚRADNÍCI…

Ohrozené slony, Odolnejšie zajačice a ďalšie zaujímavé informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače.

 

KRIVONOS SMREKOVÝ

Patrí do albumu našich spevavcov a podľa autora Ing. ĽUBORA ČAČKU je o to vzácnejší, že je jediným, ktorý dokáže zahniezdiť a vychovať mláďatá aj v zimných mesiacoch.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Recept na prípravu „pečeného diviačieho stehna“ z jedálneho lístka šéfkuchára ANDREJA ZEDNÍČKA.

 

POĽOVNÍCKY DECEMBER

Prehľadný zoznam povoleného lovu zveri, aktuálne rady pre poľovníckych hospodárov a účastníkov spoločných poľovačiek, Východy a západy Slnka a Mesiaca, krátke zamyslenie Tak čo s vlkmi a na záver VESELÁ BODKA.