2019

JÚLOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 7/2019

 

Vyšlo 7. –

JÚLOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach nájdete:

 

 

STRETNEME SA V BETLIARI

Novým miestom konania Celoslovenských poľovníckych slávností Dní svätého Huberta bude tento raz kaštieľ v Betliari. Stretneme sa teda 7. septembra.

 

POSTUPNÝ ÚPADOK ZAJAČÍCH POPULÁCIÍ

Pokles početnosti zajačej a tiež ostatných druhov zveri je predmetom dlhoročných diskusií – žiaľ, doposiaľ bez významného efektu pri snahe o ovplyvnenie tohto javu. Malá zver postupne znižuje svoje stavy, niekde ju nahrádza diviačia zver, ktorá spôsobuje ďalšie urýchlenie negatívneho vývoja. Nad týmto závažným problémom sa zamýšľajú autori článku J. Slamečka, T. Sládeček,
R. Jurčík
.

 

MATKA MEDVEDICA

O tom, ako sa stará o svoje potomstvo medvedica, sa dočítate v zaujímavom článku, ktorého autorom je Ing. VLADIMÍR VICIAN. Vychádza z vlastných pozorovaní, pri ktorých sa neraz dostal aj do nebezpečenstva stretu s matkou medvedicou.

 

AJ STAVY LÍŠKY TREBA REGULOVAŤ

Takmer do konca 40. rokov min. storočia bola líška, najmä jej kožušina, významným artiklom, ktorý prinášal poľovníkovi aj finančné prilepšenie. Z uvedeného dôvodu sa viac poľovníkov venovalo jej lovu, predovšetkým v období roka, keď mala jej kožušina hodnotu. V tých rokoch, ako aj v 50. až 70. rokoch min. storočia, bol na našich poliach dostatok jarabíc, bažantov a zajacov, ešte aj v tomto období bola kožušina z líšky cenená. Autor článku: J. H.

 

VÁBENIE SRNCOV

Praktické rady pri love srncov a využití vábničiek je celkom jednoduché a efektívne.

Ak si podrobne prečítate článok, môžete sa zapojiť do súťaže a desiati z vás môžu získať vábničku Nordik Roe. Správnu odpoveď môžete poslať na mailovú adresu redakcie.

 

PAROŽIE SRNCOV

Rovnako ako pri jelenej a danielej zveri, aj pri srnčej zveri nosí parožie iba samec. Je síce pravda, že zriedkavo slabé parožky nasadí aj srna, ale tento jav je z chovateľského hľadiska nežiaduci. Srnec má spomedzi všetkých druhov parohatej zveri žijúcej na našom území najmenšie parožie.   Čo všetko vplýva na rast parožia a iné zaujímavosti, píše autor článku JOZEF ŠABO.

 

LESNÍCKE DNI 2019 a Z KYNOLOGICKÉHO PODUJATIA

To sú správy z činnosti Klubu slovenských poľovníčok. O bohatej účasti na spomenutých akciách nás môže presvedčiť aj bohatá fotografická dokumentácia.

 

PZ PRAVENEC OSLAVUJE SEDEMDESIATKU

Spomienky zakladateľov PZ Pravenec na históriu, ktorou prešlo združenie, opisujú A. Mikuška,
P. Pavlík, J. Mercel a E. Obert
.

 

BOSNIANSKY HRUBOSRSTÝ DURIČ

Toto je jediné čistokrvné plemeno poľovného psa z Bosny a Hercegoviny. Ide o starobylé balkánske plemeno, ku ktorému sa radí aj srbský trojfarebný durič, istrijský krátkosrstý a hrubosrstý durič, posávsky a čiernohorský planinský durič. Všetko o tomto zaujímavom plemene sa dočítate v článku, ktorého autorom je Ing. JÁN ZAJAC.

 

BETLIAR ANDRÁSSYOVCI A POĽOVNÍCTVO

Stručnú históriu tohto nevšedného kaštieľa nám priblíži v článku riaditeľka múzea Mgr. TIMEA MÁTÉOVÁ. Je to jediný kaštieľ na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Kto boli jeho obyvatelia a čo sa s nimi stalo, o tom sa dočítate v článku.

 

KLUB TRUBAČOV SR BILANCUJE

História slovenského poľovníctva siaha až do roku 1920, keď sa po prvýkrát stretlo 34 záujemcov o založenie prvej poľovníckej organizácie na Slovensku. LOS fungoval, až sa z neho stala oficiálna inštitúcia, ktorá neodmysliteľne patrí k poľovníctvu – Slovenský poľovnícky zväz. Jeho súčasťou je od roku 2009 záujmový klub – Klub trubačov SR. Viac podrobností sa o tomto klube dozviete od autorky článku, ktorou je Mgr. LUCIA BLŠÁKOVÁ.

 

FOTOGRAF A OCHRANÁR Ing. Ľubor Čačko

Čitateľom Nášho poľovníctva je dobre známy ako autor série článkov o hmyze, vtákoch, cicavcoch i rastlinách. Všetky sú doplnené autentickými snímkami s pohľadom fotografa, ktorý má k prírode blízko. Tento náš rozhovor je doplnený ďalšími zaujímavými postrehmi z jeho života. Autorka: Júlia Drienovská

 

AKO OCHRÁNIŤ PRÍRODU PRED DIVOU ZVEROU

Praktický návod, ako môžeme ochrániť našu úrodu pred voľne žijúcou zverou bez toho, aby sme použili zbraň. Najvhodnejšie odpudzovacie prípravky ako Kornitol ROT, Certosan či ultrazvukový odpudzovač sú v praxi osvedčené.

 

TRI PRÍBEHY – Malá úžitková zver, Môj prvý srnec, Z histórie lovu jarabice – Vás istotne poučia, ale aj zabavia.

 

 

HISTÓRIA RODOVEJ LÍNIE SOKOLIAROV

Al-Humeidi, Majstri púšte

V prvej časti zaujímavého príspevku o sokoliarstve sa čitateľ prenesie do začiatkov zlatého veku sokoliarstva, ktoré sa datuje do obdobia stredoveku. Budeme sprevádzaní „rodokmeňom“ všetkých významných sokoliarskych dynastií, ktoré boli v službách španielskeho kráľa až po najdôležitejšiu líniu sokoliarskych línií Blízkeho východu, rodu Al Humeidi. Materiál pripravila MIRKA MORAVČÍKOVÁ.

 

LEVICKÉ POĽOVNÍCKE DNI

V tomto roku to bol už 23. ročník, ktorý sa konal v rámci Dní mesta Levice. Podujatie opäť potvrdilo svoje kvality a skúsený tím organizátorov sa podpísal na bohatej účasti návštevníkov.

O ďalších podrobnostiach informuje autor príspevku Mgr. PETER ŠIMŠÍK.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Steak z daniela

 

POĽOVNÍCKY JÚL

Doby lovu, aktuálne povinnosti, Východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

POĽOVNÍCKA POLITIKA

O témach, ako je prenesený výkon štátnej správy, ako prídeme k informáciám napr. o platoch funkcionárov, ako je financovaná komora a o ďalšom sa dozviete v článku.

 

ZO SVETA

Sťahovanie medvedíka čistotného, Nebezpečný jeleň, Najvyšší strom na svete a ďalšie správy zo svetovej tlače.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol kolibiarik spevavý.

 

PO ROKOCH opäť u nás

Pozorovanie ornitológov v povodí Ipľa prinieslo prekvapenie v podobe objavu zahniezdenia páru labutí spevavých. Ide o zahniezdenie po desiatich rokoch. Je to vzácnosť, pretože labute spevavé hniezdia skôr v severnej časti Európy a Ázie.

 

SLNKO NAD KRAJINOU

Príjemné zamyslenie autora článku IVANA KŇAZEHO v nás navodí atmosféru priam hrejivú. Jeho pozorovania Slnka v čase teplých podvečerov alebo zrána sú veľmi autentické.