2019

JÚNOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 6/2019

Vyšlo 6. –

JÚNOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE PĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach nájdete:

 

NA HOLÍČSKOM ZÁMKU BOLO TRADIČNE RUŠNO…

Jar je obdobie, keď sa zviditeľňujú výsledky celoročnej práce poľovníkov a starostlivosti o zver v podobe prezentácie trofejí, ktoré boli v predošlom poľovnom roku ulovené. Na každoročnú tradíciu nadviazalo i v tomto roku OPK Skalica výstavou v dňoch 12. – 14. apríla v historických priestoroch Holíčskeho zámku. O ďalších vydarených akciách informuje autorka článku MARTINA HANZALÍKOVÁ.

 

NAJKRAJŠÍ MESIAC V ROKU

V krátkom zamyslení si pripomenieme, že je dôležité dodržiavať zásady pokoja v revíroch počas kladenia mláďat.

 

ROZMNOŽOVANIE MEDVEĎA HNEDÉHO

Medveď hnedý je zviera, ktoré sa teší záujmu širokej verejnosti. Je predmetom výskumu, ako aj poľovníckeho obhospodarovania. Pre niekoho je to zosobnenie nespútanej prírody, majestátnosti a krásy. Pre iného je to problémový živočích, ktorý do značnej miery zasahuje do hospodárskej činnosti človeka. Materiál pripravil Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD.

 

POZORNÁ JELENICA

Na základe vlastného pozorovania nám približuje IVAN KŇAZE život a správanie jelenice a jej mláďaťa. Všíma si toto rodinné správanie od zrodu až po prvé krôčiky jelienčatka.

 

JELENIE PAROHY – PRÍRODNÝ „LUXUS“

Parohy jeleňov sú kostené útvary každoročne vyrastajúce z výrastkov čelovej kosti, ktoré sa nazývajú pučnice. Vývin parohov je veľmi zložitý fyziologický proces súvisiaci s hormonálnou činnosťou pohlavných orgánov samcov, respektíve s produkciou hormónov testosterónu a ďalších hormónov produkovaných mozgovým príveskom, hypofýzou. Ešte viac o tejto zaujímavej téme si môžete prečítať v článočku, ktorého autorom je JOZEF ŠABO.

 

ZVER VO VEĽKOKRTÍŠSKYCH REVÍROCH

Zhodnotenie uplynulej poľovníckej sezóny v tomto okrese nám priblíži autor článku Mgr. PETER KUŠÍK. Pripomína, že: „Užívatelia štyridsiatich poľovných revírov predložili 951 trofejí z raticovej zveri a šeliem.“ Aké ďalšie úspechy dosiahli a aj snímky z najlepších trofejí nájdete v tomto článočku.

 

REČ KATALÓGOV Z CHPT

O tom, že je zbytočné vyhadzovať katalógy z Chovateľských prehliadok, nás presvedčí autor článku Ing. JOZEF HERZ, PhD. Pripomína, že aj po rokoch majú svoju vypovedaciu hodnotu, čo si často neuvedomujú ani samotní zostavovatelia. Obsahujú, okrem majiteľov trofejí a ich bodovej hodnoty, aj prehľady o plnení plánov lovu, a to nielen trofejovej zveri, ale aj samíc a mláďat. Autor pripravil aj niekoľko zaujímavých grafov a môžeme napríklad porovnať lov diviakov v jednotlivých okresoch za päť poľovníckych rokov.

 

STE PRIPRAVENÍ NA LOV SRNCOV?

Praktické rady, na čo všetko by sme nemali zabudnúť pri poľovačke na srncov.

 

BÍGL-HARIÉR

Toto plemeno je, navzdory svojmu názvu – označeniu dvoch samostatných anglických duričov, plemenom poľovníckeho psa z Francúzska. Pôvodne bol vyšľachtený ako typický svorkový pes na zajace, resp. líšky, ale podľa skúseností francúzskych poľovníkov je možné ho použiť aj pri love jelenej a diviačej zveri. Autorom článočku je Ing. JÁN ZAJAC.

 

 

IBO PREDSTAVUJE ZNAČKU MERKEL

Vedenie nemeckej spoločnosti označilo firmu IBO za momentálne najaktívnejšieho distribútora vo východnej Európe. Čo všetko značka Merkel prináša na náš trh a aj s akými novinkami prichádza, sa dozviete v článočku.

 

ROBÍM TO, ČO MÁM RÁD

Ing. Adrián Várdai pôsobí na Okresnom úrade Senec na Pozemkovom a lesnom odbore. Na starosti má ako štátnu správu poľovníctva, tak aj štátnu správu lesného hospodárstva a aj agendu pozemkových spoločenstiev. O jeho práci, poľovníctve sa dozviete viac v našom rozhovore.

 

TRI PRÍBEHY – Útok diviaka, Z histórie medvedích poľovačiek a Harmonikou na tchory.

 

ZBRANE OD FIRMY Vöere

Táto spoločnosť bola založená v roku 1948 a sídli v rakúskom Kufsteine. Okrem výroby dlhých zbraní sa zaoberajú precíznym obrábaním kovov a zhotovovaním hotových strojárenských výrobkov i nástrojov. Rovnako sa zaoberajú navrhovaním, dizajnovaním a následnou výrobou kovových dielov podľa požiadaviek zákazníka.

 

BERETTA PRICHÁDZA AJ NA SLOVENSKO

Počas 17 úspešných rokov na českom trhu a s neustále sa zvyšujúcim počtom zákazníkov zo Slovenska bolo úplne prirodzeným vývojom vytvoriť podmienky pre priame zastúpenie značky Beretta na slovenskom trhu. O rôznych modeloch dlhých športových a loveckých zbraní sa dočítate v aktuálnom príspevku.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Pečené stehno z diviaka

 

POĽOVNÍCKY JÚN

Doby lovu, aktuálne povinnosti, východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

POĽOVNÍCKA POLITIKA

Opäť na aktuálnu tému – čo sa má a nemá pri predlžovaní poľovného lístka.

 

ZO SVETA

Úžasní architekti, Najnebezpečnejší vták na svete a ďalšie zaujímavosti zo svetovej tlače.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol skaliar pestrý.

 

POZOR NA NEBEZPEČNÉ KLIEŠTE!

Tento malý živočích je pre človeka stále hrozbou, okrem doterajších nebezpečných nákaz na jeho konto pribudla ďalšia. Je to alergia na mäso. Viac sa dočítate v krátkom článočku.