2019

MÁJOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 5/2019

Vyšlo 5. –

MÁJOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE PĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach nájdete:

 

ČISTÝ REVÍR

– malá úvaha o tom, čo je šťastie, a o potrebe zachovať pokoj v prírode, aby sme zver zbytočne nerušili.

 

PARAZITY a zajac poľný – kokcidióza

Pochopenie účinku mechanizmov ovplyvňujúcich dynamiku populácií je jednou z hlavných úloh ekologických vied. Prax naznačuje, že aj parazity sa môžu podieľať na cyklických výkyvoch početnosti populácií svojich hostiteľov.

Popisuje kolektív autorov: R. JURČÍK, J. SLAMEČKA a T. SLÁDEČEK.

 

TRIKRÁT Z CHOVATEĽSKÝCH PREHLIADOK

Chovateľskú prehliadku z Bratislavy priblížil Ing. M. HASA. Trofeje za Obvodnú poľovnícku komoru Senec spracoval Ing. P. KURUC a prehliadka zo Zlatých Moraviec je od autora J.Š.

 

POČASIE v r. 2018

V období rokov 2017 – 2018 bolo 5 v priemere najteplejších rokov v celej histórii meteorologických meraní na celej Zemi a aj na severnej pologuli. O tom, čo nás čaká v najbližších mesiacoch, sa môžete dočítať v tomto článočku, ktorého autorom je Prof. RNDr. M. LAPIN, PhD.

 

K LIEČBE ZVERI

K veľmi diskutovanému problému – k liečbe raticovej zveri v Čechách – uvádzame fakty a stanovisko odborníkov týkajúce sa argumentov spochybňujúcich liečbu parazitóz raticovej zveri. Autormi príspevku sú:

Prof. RNDr. J. LAMKA, CSc., Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Katedra farmakológie a toxikológie

a MVDr. E. SELERCKÁ, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Ústav patologickej anatómie.

 

SOKOLIARSKE DETSTVO

Iba 12-ročná Sandra Moravčíková popisuje v krátkom článočku svoju lásku k sokoliarstvu a predstavuje aj svojich kamarátov – sokoliarov.

 

PIKARDSKÝ DLHOSRSTÝ STAVAČ

– je veľmi pekný, ušľachtilý poľovný pes, ktorý si v poslednom období získava čoraz viac priaznivcov nielen vo svojej vlasti, ale začína sa objavovať aj na väčších medzinárodných výstavách mimo Francúzska. Autorom článočku je Ing. J. ZAJAC.

 

KLUB SLOVENSKÝCH POĽOVNÍČOK INFORMUJE

Tohtoročná konferencia Klubu Slovenských poľovníčok sa konala v Trenčianskej Závade. Zhodnotili svoju doterajšiu činnosť a vytýčili si nové plány. Napísala tajomníčka klubu K. HOMOLOVÁ.

 

KEĎ DOZREJÚ MALINY

– je rozhovor s poľovníckym hospodárom Josefom Pokorným z PZ Eberhard v Malinove.

 

GUĽOVNICE STRASSER A PUŠKOHĽADY NIGHTFORCE

Distribútorom prestížnej rakúskej značky Strasser a amerických zameriavacích puškohľadov je slovenský predajca z Trnavy, ktorý predstavuje a zároveň uvádza obe značky na náš trh.

 

TRI PRÍBEHY: Strelcova daň, Krúžok na smotane a Vystrašená medvedica.

 

FOTOPASCA – VÁŠ POMOCNÍK V REVÍRI

Zaujímavým elektronickým zariadením je aj fotopasca SiFar, ktorú začali používať na monitorovanie aj v mestách a vo veľkej miere v obciach.

 

POĽOVNÍCKA HUDBA NA BUDATÍNSKOM HRADE

V dňoch od 7.6. do 9.6. sa uskutoční v poradí už piata spoločná Česko-slovenská súťaž poľovníckych trubačov, ktorá je zároveň aj 42. ročníkom Celoslovenskej súťaže v hre na lesnicu a poľovnícky roh a 39. ročníkom Národní soutěže mysliveckých trubačů. Na toto zaujímavé podujatie vás pozývajú organizátori.

 

SRNČIE RADOVÁNKY

Všetko, čo sa odohráva počas srnčej ruje, sa môžete dočítať v pútavom článočku, ktorého autorom je IVAN KŇAZE. Spestrením sú aj autorove snímky.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Recept na prípravu pikantných plnených pŕs z bažanta.

 

POĽOVNÍCKY MÁJ

Doby lovu, PRIPOMÍNAME aktuálne povinnosti, POĽOVNÍCKA POLITIKA. Východy a západy Slnka a mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

40 € ZA DIVIAKA alebo netopiere pod veternými zariadeniami…

a ďalšie zaujímavosti zo svetovej tlače.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol rybárik riečny.

 

SALZBURSKÝ VEĽTRH NA VLNE ÚSPECHU

Informácie o novinkách z tohto poľovníckeho veľtrhu prinášame spolu s fotografiami.