2020

MÁJOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 5/2020

Vyšlo 5. –

MÁJOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach nájdete:

 

SPEKTRUM

Vítali sme žeriavy, Profesionálny fotograf, Migrácie žiab, Nebezpečné požiare sú krátke informácie.

 

ZAMYSLIME SA

Krátke zamyslenie sa nad jarou, prírodou, naším vzťahom k nej, ale aj nad vplyvom súčasnej pandémie koronavírusu COVID-19 píše Viliam Drienovský.

 

ZAJAČIE POPULÁCIE V ROKU 2019

O agroenvironmentálnych opatreniach, ako o zásahoch do poľnohospodárskej krajiny nevyhnutných pre zachovanie druhovej rozmanitosti jej prírodných zložiek, sa v poslednom čase hovorí čoraz intenzívnejšie. V príspevku autori približujú efekt takýchto opatrení prostredníctvom vyhodnotenia parametrov populačnej dynamiky zajačej zveri. Autori Tomáš Sládeček, Jaroslav Slamečka, Rastislav Jurčík a Peter Šmehýl.

 

SRNČIA ZVER OBJEKTÍVOM FOTOAPARÁTU

Skúsenosti z vlastného pozorovania prináša autor textu a snímok Pavol Lenko.

 

ŠEPOT DROPA

Naším najväčším vtákom je bezpochyby drop, ktorý už dlhé roky balansuje na hranici vyhynutia. V dávnych rokoch boli jeho stavy v okolí Zlatnej na Ostrove oveľa početnejšie a teraz ho tam takmer niet. O problémoch a ostatných zaujímavostiach píše autor Ivan Kňaze.

 

BILANCIA TROFEJÍ 2019 V OPK BRATISLAVA

Čo sa ulovilo v bratislavských revíroch za uplynulú sezónu, si záujemcovia môžu akurát prečítať v našom článočku. Výstava pre verejnosť je z dôvodu vyhlásenej epidemiologickej situácie a možného nekontrolovaného šírenia koronavírusu COVID-19 neprístupná. Autor Miroslav Hasa.

 

AKO VYBRAŤ VÁBNIČKU NA VÁBENIE SRNCOV

Vábenie srncov je pre poľovníkov zaujímavé a dobrá rada, ktorú vábničku si vybrať a uspieť, je veru na nezaplatenie. Ďalšie praktické rady nájdete v článočku.

 

BIZÓN A ZUBOR NA SLOVENSKU

Historická genéza príchodu zubra a bizóna na naše územie niekoho možno prekvapí a inému sa vybavia dávno zabudnuté fakty. Autorom textu a snímok je Jozef Šabo.

 

JÁN ČERVÍČEK

Ďalšou osobnosťou, ktorá sa zapísala do dejín slovenského poľovníctva, je gen. J. Červíček. O mnohých menej známych faktoch sa dočítate v článku. Autor J. H.

 

BRETÓNSKY DLHOSRSTÝ STAVAČ

Toto plemeno patrí k najrozšírenejším vo Francúzsku. O jeho pôvode, chove a šľachtení píše Ján Zajac.

 

SOKOL MYŠIAR

Jeden z najznámejších sokolov u nás, známy aj pod menami pustovka, poštolka či staršími ľudovými názvami, ako sú myšár, dremľa atď. Zaujímavosti zo života tohto dravca píše Karol Šotnár. Článok je ilustrovaný aj jeho snímkami.

 

UHOL POHĽADU

Rozhovor s Ing. Kristínou Holkovou pripravila Júlia Drienovská. O jej štúdiu, poľovníctve, fotografovaní, písaní a vzťahu k prírode si môžete prečítať v článku.

 

BRATISLAVSKÁ VÝSTAVA NOŽOV

Krátka spomienka na vlaňajšiu výstavu a jej účastníkov je z pera autora Alojza Drábeka.

 

V rubrike NA ZELENEJ VLNE sú dve poviedky: Potulky prírodou – všade samé blato, autorka Kris Azyar Holková; druhý príbeh Pútnici súmraku – sluky, autor Jozef Šabo.

 

WACHMAN KING

Dobrým pomocníkom pre poľovníkov je fotopasca – do nepohody. O jej kvalitách a spoľahlivom nastavení sa dočítate v článočku.

 

LOV MEDVEĎOV A TETROVA HLUCHÁŇA V BURIATSKU

Zahraničná reportáž je autentickým priblížením poľovania na zaujímavé živočíchy v drsných podmienkach. O tom, či boli lovci úspešní a ako sa im darilo, sa dočítate v májovom čísle. Autor Alexander Kondratev a preklad Igor Škutil.

 

DOBRÚ CHUŤ

Chutný recept na Plneného divokého králika so špenátovým krémom pripravila naša čitateľka Marta Bindasová.

 

POĽOVNÍCKY MÁJ

Doby lovu, aktuálne povinnosti – autor Miroslav Hasa. Ale aj východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

TVORBA PAROŽIA

Prehľad o srnčom paroží, ale aj o jeho nasadzovaní, zhadzovaní prináša autor príspevku Ch. Stubbe.

 

LESNÉ POŽIARE A ZVER

Požiar v lese je pre zver veľkým šokom. Autor sa zaujímal, ako sa zver vtedy správa, kto uteká ako prvý z epicentra a pod. Ďalšie zaujímavé fakty prináša autor článku Ján Vaško.

 

ZAUJÍMAVOSTI

Mesto opíc, Unikátna baktéria, Svetelný smog, Poľovačka vo Švajčiarsku atď.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol kolibiarik sykavý. Autorom rubriky je Ľubor Čačko.

 

NAJMENŠÍ TERMOVÍZNY POLYFUNKČNÝ PRÍSTROJ

Praktické informácie ako parametre, funkčnosť prináša článoček aj so snímkami produktu.