2019

NOVEMBROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 11/2019

 

Vyšlo 11. –

NOVEMBROVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach nájdete:

 

  1. POĽOVNÍCKY DEŇ V KEŽMARKU

Sviatok poľovníkov kežmarského regiónu bol sprevádzaný zaujímavými podujatiami – výstavou poľovníckej fotografie, odovzdávaním poľovníckych vyznamenaní či vystúpením sokoliarov.

 

POČULI STE UŽ O POĽOVNÍCKYCH VIANOCIACH?

Pozvánku na koncert venovaný 10. výročiu založenia Klubu trubačov SR a 50. výročiu založenia SPZ približuje Mgr. Lucia Blšáková. Uskutoční sa v Bytči.

 

DIVIAK ZBOŽŇOVANÝ I ZATRACOVANÝ

Iný pohľad na diviaka od čias, keď sa opisoval v starých povestiach, až po pohľad na súčasné problémy s jeho premnožením píše autor Ing. Jozef Herz.

 

ZNAKOVANIE DIVIAČEJ ZVERI PO ZÁSAHU

Často sa stretávame s otázkami, ako reaguje diviačia zver po zásahu na určité miesta tela a aké z toho môžeme vyvodiť závery. Tento článoček aj s praktickými nákresmi zásahov si prečítate z pera autora JÁNA MERCELA.

 

MÄSO PRIAMO Z DIVOČINY

Pokiaľ potrebujete chutnú desiatu do lesa a nemáte čas si ju pripraviť, určite vás zaujme článoček o možnosti kúpy rôznych mäsových dobrôt. Môžete si napríklad vybrať z ponuky sušeného mäsa z losa, diviaka, jeleňa či hovädziny. Viac vám ale napovie už samotný článok.

 

MULÓN A JEHO RODINA

Muflonia ruja prebieha v novembri, a ako sa počas tohto obdobia správajú jedinci v čriede, sa dozviete z pera autora článku Ivana Kňazeho.

 

LESNÁ ZVER V NOVEMBRI

November je posledným jesenným mesiacom v roku. Ako sa zver pripravuje na zimu a čo sa deje v lese, je určite zaujímavé vypozorovať. Poznatky z praxe nám prináša autor JOZEF ŠABO.

 

ALESSANDRA

Veľmi zaujímavý a pútavý rozhovor s charizmatickou brazílskou sokoliarkou Alessandrou de Carvalho Oliveto nám približuje MIRKA MORAVČÍKOVÁ. Obe sa stretli na 4. medzinárodnom festivale sokoliarov v Al Ain v Abú Zabí v SAE.

 

TALIANSKY HRUBOSRSTÝ STAVAČ – SPINONE

Informácie o tomto ušľachtilom plemene hrubosrstých stavačov, ktoré pre svoj zaujímavý vzhľad púta pozornosť návštevníkov aj našich výstav. Jeho chovatelia si na ňom cenia pokojnú a rozvážnu povahu. Viac sa dočítate v článku od autora JÁNA ZAJACA.

 

STRELECKÝ DEŇ BERETTA 2019

Na strelnici Emel v obci Blatné sa konala vydarená akcia pod záštitou spoločnosti J&B Hunting Trnava. Čo všetko bolo na programe, nájdete v článku.

 

AKÉ SÚ PĽÚCA SLOVENSKA?

Rozhovor s generálnym riaditeľom š. p. Lesy SR Ing. M. Staníkom pripravila Júlia Drienovská.

Čo všetko sa obhospodaruje, aké sú problémy i mnoho ďalších zaujímavých faktov nájdete v článku.

 

NA ZELENEJ VLNE

V obľúbenej rubrike si môžete prečítať dva príbehy: Trofej partizánskej prísahy a Potulky počas ruje.

 

ÚSPEŠNÉ PODUJATIE

Autor Ing. Martin Repeľ informuje o akcii poľovníkov, kde bola aj mimoriadne hodnotná hlavná výhra, a to motorové vozidlo Kia. Kto ho získal, sa určite dočítate v časopise.

 

POĽOVNÍCKE SLÁVNOSTI POD CHOTÚČOM

Mgr. Monika Janíková priblížila poľovnícke podujatie, ktoré stmelilo ako poľovníkov, tak aj nepoľovnícku verejnosť. O úspechu a spokojnosti svedčia aj vydarené fotografie.

 

Svätohubertská tradícia na Spiši a Nepriaznivé počasie poľovníci nepoznajú sú ďalšie príspevky o vydarených akciách poľovníkov. Obe ale jednoznačne potvrdzujú, že poľovníci k tradíciám a k ochrane prírody vedia pristupovať s úctou.

 

DOBRÚ CHUŤ

MARTIN VALOVIČ pripravil Jelení chrbát so zelerovým pyré.

 

POĽOVNÍCKY NOVEMBER

Doby lovu, aktuálne povinnosti, Východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

VYUŽITIE BUKVÍC

Takmer sme zabudli na bukvice – ako vyzerajú, kedy sa zbierajú a aké majú vlastne využitie? O tomto a ešte viac si prečítate v článočku.

 

ZO SVETA

Záchrana v zalesňovaní, Veterné elektrárne a hmyz a ďalšie správy zo svetovej tlače.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol chriašteľ vodný. Autorom rubriky je ĽUBOR ČAČKO.