2014

NOVEMBROVÉ ČÍSLO Naše Poľovníctvo 11/2014

Vyšlo

NOVEMBROVÉ ČÍSLO

časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach nájdete:

SPEKTRUM

Informácie o podujatiach PZ.

 

POVEDZTE TO KAMARÁTOVI…

…že je čas predplatiť si NAŠE POĽOVNÍCTVO na rok 2015.

 

JELENIA ZVER A POTRAVA

Autor príspevku Ing. VLADIMÍR VICIAN PhD. sumarizuje všetky základné poznatky súvisiace s potravou jelenej zveri v zimnom období a jej dobrou kondíciou, podrobný popis jej trávenia a kladie otázku: Prikrmovať alebo neprikrmovať? Kedy áno a kedy to nie je nevyhnutné?

 

HĽADANIE PRAVDY

(o liptovských jeleniaroch)   – článok Ing. PAVLA LENKA a JÁNA BUKKOVINSKÉHO zoznamuje čitateľov so záverom kauzy o údajnom „brúsení“ chrupu jedného úlovku. Išlo, ako vysvitá zo záverov nestranného odborníka o „bublinu“, aká sa môže vyskytnúť aj v iných prípadoch a preto sa z tohto prípadu možno poučiť.

 

MÁTE RADI DIVINU?

Článok, ktorého autorom je JOZEF ŠABO odpovedá na základné otázky: aké druhy diviny sa dostávajú k spotrebiteľovi, ako sú vybavené zariadenia na spracovanie diviny, čo je povinnosťou každého jej dodávateľa a ako sa delí. Pripomína jej kvality z hľadiska výživy a pridáva aj niekoľko praktických rád pri jej kuchynskom spracovaní.

 

VZÁCNY A TAJOMNÝ OBYVATEĽ TATRANSKÝCH LESOV

Je ním – rys ostrovid, povestný svojou nenápadnosťou a mimoriadnou opatrnosťou, preto nie každý z nás sa s ním stretne. Autori Ing. PAVOL LENKO JÁN HOĽMA ilustrovaný fotografiami zoznamujú čitateľa so zaujímavými prejavmi jeho života počas celého roka.

 

ŽENY A TRVALO UDRŽATEĽNÉ POĽOVNÍCTVO

Informácia KAMILY BIZEOVEJ z II. medzinárodnej konferencie žien-poľovníčok, ktorá sa konala v ČR.

 

JESENNÉ FÓRUM BAVORSKÝCH POĽOVNÍČOK

Začiatkom októbra sa aj v Bavorsku zišli poľovníčky, ktoré sa na svojom stretnutí zaoberali o. i.  výživovými hodnotami diviny, jej úpravou a zvyšovaním hygieny pri ošetrovaní úlovkov.

 

RADOSŤ CHOVATEĽA A CVIČITEĽA

Známy kynológ a chovateľ najmä slovenského kopova  Ing. JOZEF TELEPUN, PhD. píše o svojich skúsenostiach s chovom, výcvikom a  praktickým využitím tohto nášho národného plemena.

 

ÍRSKY TERIÉR

V našom „albume“ poľovne upotrebiteľných psov autor seriálu Ing. JÁN ZAJAC predstavuje plemeno írskeho teriéra, ktorý si aj po mnohých rokoch uchoval svoje jedinečné vlastnosti výkonného poľovne upotrebiteľného psa

 

O POĽOVNÍČKACH A VŠELIČOM INOM

Zhovárame sa s Ing. SOŇOU SUPEKOVOU, PhD., prezidentkou Klubu slovenských poľovníčok a predsedníčkou Klubu Artemis pri C.I. C.   Ročná bilancia klubu je pestrá a okrem iného aj osobitne významná pri výchove našej najmladšej generácie ku dobrému vzťahu k prírode. Vďaka klubu sa naše poľovníctvo čoraz výraznejšie v dobrom svetle dostáva do povedomia celej európskej poľovníckej verejnosti.

 

TESTY

Zaujímavé informácie pre tých, ktorí chcú mať FOTOPASCE a SVIETDLÁ, doplnené praktickými radami.

 

POĽOVNÍCKE DNI AKO ŠKOLA

Už niekoľko rokov organizujú OPK a OkO SPZ Veľký Krtíš tradičné poľovnícke dni ako „školu“ pre svojich členov. Na seminároch, ktoré sú spojené s vystúpeniami odborníkov sa poľovnícka verejnosť zoznamuje s aktuálnymi problémami vo svojich revíroch a možnosťami ich riešenia. O podujatí informuje Mgr. PETER KUŠÍK.

 

NA ZELENEJ VLNE

Čitateľom ponúkame tri zaujímavé príbehy: BOŽIE POVOLENKY, OBYČAJNÁ LÍŠKA a SMOLENICKÉ DIVIAKY.

 

STOPÁR MARK, PES BENDE A ANTILOPA

Pozvanie na lov antilopy v africkom buši   –  článok približuje pre nás exotickú zver aj spôsoby poľovania so sprievodcom, stopárom a najmä s jedinečným psom menom Bende.

 

ÚTOK LEOPARDA…

…a ďalšie zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače.

 

NAŠE SPEVAVCE

I keď   sojka škriekavá je všeobecne známou obyvateľkou našich končín, nie vždy vieme o nej všetko. Preto si lepšie všímajme jej správanie, ale i hlasové prejavy, ktoré opisuje Ing. ĽUBOR ČAČKO.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Ponúkame recept na Jelenie medailóniky na dubákovo – smotanovej omáčke s cestovinou, zdobené broskyňou a brusnicami. Recept pripravil šéfkuchár IVAN KESSL.

 

POĽOVNÍCKY NOVEMBER

Dve stránky obsahujú doby lovu, upozornenie na blížiaci sa termín obnovenia poľovného lístka, Envirokalendár, Z ľudovej múdrosti, Čo sa deje v revíri, Nezabudnime s aktuálnymi radami a na záver tradičná VESELÁ BODKA.untitled