2019

OKTÓBROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 10/2019

 

Vyšlo 10. –

OKTÓBROVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach nájdete:

 

 

Fotopasce Wildguarder – extra výkonné

Kvalitným pomocníkom pre všetkých, ktorí idú do revíru, bude určite zaujímavý prístroj – fotopasca. Získate snímky denné aj nočné, ktoré vám navodia pocit, ako keby ste boli v revíri neustále. Je to vhodné na získanie takmer absolútneho prehľadu o dianí v prírode.

 

Poľovnícka politika

Aktuálne problémy a nezodpovedané otázky, ktoré zaujímajú väčšinu poľovníckej verejnosti, je potrebné riešiť. Na všetko toto poukazuje autor V. Drienovský.

 

Z ETOLÓGIE DANIELA

Daniel je už oddávna trvalou súčasťou našej prírody, a preto nás zaujíma, ako žije. Čitateľ sa bližšie oboznámi s danielou rujou, ktorá začína po jelenej. Je to spravidla od začiatku októbra do polovičky novembra, ale vrchol pripadá na druhú polovičku októbra. Viac sa dozviete v článku, ktorého autorom je Ing. VLADIMÍR VICIAN.

 

KEDY LOVÍME TROFEJOVÚ ZVER

V našich revíroch neustále narastajú stravy raticovej zveri. Tento nárast má na svedomí predovšetkým zmena štruktúry osevov poľnohospodárskej pôdy a zvyšovanie úživnosti na lesnej pôde. V zaujímavom prehľade nám autor Ing. JOZEF HERZ, PhD., priblíži všetko to, čo nám hovoria katalógy z CHPT od roku 1983.

 

KLUB SLOVENSKÝCH POĽOVNÍČOK INFORMUJE

V Poprade opäť poľovnícky deň, Deň svätého Huberta v Betliari, Poľovnícke slávnosti Tuchyňa, Po roku v srbskom Bečeji – to sú podujatia zamerané hlavne na prácu s mládežou. Autorkami článočkov sú S. Chovanová Supeková, J. Kopinecová, Ing. R. Pavlíková.

 

PRI JAZVEČÍCH DIERACH

Jazvec lesný je naša najväčšia lasicovitá šelma. Žije v celej Európe, kde obľubuje listnaté alebo zmiešané lesy. Autor Ing. ĽUBOR ČAČKO článok ilustruje aj vlastnými snímkami. Viac sa dozviete aj o povestných jazvečích hradoch či o jeho pustovníckom živote, ale aj o autorových osobných skúsenostiach s týmto nevšedným živočíchom.

 

VLČIA REČ TELA

Najmenej poznaný a preskúmaný vlk dravý má veľmi zložité spôsoby dorozumievania, ku ktorým patrí reč tela. Je to jeho vrodený nástroj, ktorým sa vlci medzi sebou dorozumievajú. Autor IVAN KŇAZE v článku popisuje zmyslové schopnosti, pachové a zvukové signály, ich lov, tichú komunikáciu tela, ale aj napr. cvičenie mláďat.

 

Pohár Mariana Koriča – VII. Ročník

OPK Pezinok v spolupráci s PZ Topoľ Budmerice, PS Lindava Lesy SR, OZ Smolenice usporiadali klubové Špeciálne skúšky z vodnej práce s udeľovaním titulov. Zúčastnilo sa 23 stavačov v súťažiach LSS a ŠVP.

 

SEDMOHRADSKÝ DURIČ

Toto maďarské plemeno poľovného psa sa radí medzi vzácnejšie vídané psy, ale v súčasnosti ho chovajú už aj mimo jeho vlasti. Podľa skúseností maďarských poľovníkov pri styku s čiernou zverou pracuje s ňou zozadu, pričom je však obyčajne opatrnejší, a pokiaľ si nie je istý úspechom, nejde do priameho tvrdého, riskantného kontaktu, čo svedčí o jeho inteligencii a rozvážnosti. Viac o tomto plemene sa odčítate v článočku, ktorého autorom je Ing. JÁN ZAJAC.

 

POROVNANIE 3 TERMOVÍZIÍ

Test troch zaujímavých prístrojov vám umožní jednoduchší výber pri kúpe. Prístroje sú viacúčelové, primárne určené ako predsádka alebo Clip-on Sight, sekundárne využitie je voľne z ruky ako pozorovacieho prístroja.

 

Africký mor ošípaných (AMO) diviačej zveri aj na Slovensku

O hrozbe preniknutia AMO na územie Slovenska je poľovnícka verejnosť informovaná už dávnejšie. Podrobné zhrnutie situácie a vývoj stavu, ako aj opatrenia, ktoré boli nariadené pre užívateľov poľovných revírov, poskytuje autor článku Prof. MVDR. JOZEF BÍREŠ, DrSc., Ústredný riaditeľ a hlavný veterinárny lekár ŠVPS SR.

 

Fotopasca SPYPOPINT LINK-MICRO 4G – JEDNODUCHO JEDNODUCHÁ

Tento prístroj je absolútnou novinkou od kanadského výrobcu. O tom, ako funguje, aké má prednosti a výkon, sa dozviete v článočku, ktorý je podrobne spracovaný.

 

SKUTOČNÝ PRIEBEH JELENEJ RUJE

Pozorovanie jelenej ruje je veľkým zážitkom a autor Ing. JÁN MERCEL približuje čitateľom tento priebeh skutočne autenticky. Ako dlhoročný a skúsený poľovník odovzdáva svoje skúsenosti mladším poľovníkom.

 

Rubrika na Zelenej vlne vám prináša

JEDEN PRÍBEH – Kanec z Rakovca.

 

SOKOLIARSKY TÁBOR 2019

O tomto nevšednom a zaujímavom podujatí pre deti informuje MIRKA MORAVČÍKOVÁ, ktorá je zakladateľkou a organizátorkou v poradí už 15. ročníka. Deti sa počas letných prázdnin naučili bližšie poznávať, čo znamená sokoliarstvo, sokoliarsky výcvik a všetko, čo k tomu patrí.

 

POETIKA ABECEDY SOKOLIARSTVA S ASTUROM

O nevšednom, priam až poetickom rozprávaní o sokoliarstve sa dočítate z pera autora OLDŘICHA KOUDELKU.

 

POĽOVNÍCKE SLÁVNOSTI V BETLIARI

Tohtoročné celoslovenské poľovnícke slávnosti sa uskutočnili v Betliari. Doterajších 28 ročníkov sa organizovalo vo Sv. Antone a autor príspevku Ing. JOZEF TELEPUN, PhD., nás presvedčil, že 29. ročník tohto tradičného podujatia mal dobrú úroveň a návštevníci odchádzali spokojní.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Rozbif z jelenieho stehna.

 

POĽOVNÍCKY OKTÓBER

Doby lovu, aktuálne povinnosti, Východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

Plus aktuálna informácia pre všetkých užívateľov poľovných revírov na území SR v súvislosti s AMO.

 

ZO SVETA

Topenie ľadovcov, AMO v Poľsku, Rádioaktívny uhlík v oceánoch a ďalšie správy zo svetovej tlače.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudla kukučka jarabá. Autorom rubriky je ĽUBOR ČAČKO.