2015

SEPTEMBROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 09/2015

Vyšlo

SEPTEMBROVÉ ČÍSLO časopisu NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach si prečítajte:

 SPEKTRUM

Informácie o podujatiach, ktoré sa konali v minulých dňoch a ktoré sa ešte len pripravujú.

 

Zamyslenie

AKO PLYNIE ČAS,

v ktorom pripomíname, aby ste nezabudli včas si predplatiť časopis.

 

MALÁ ZVER NA JUŽNOM ZEMPLÍNE

Pohľad odborníka prof. Ing. JURAJA CIBEREJA, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach na reálne možnosti návratu malej zveri   do oblasti, v ktorej vždy žila a darilo sa jej. Prečo by to nebolo možné dnes? Kde hľadať príčiny jej katastrofálneho úbytku? V článku nájde čitateľ odpoveď na tieto i ďalšie otázky.

 

NAŠLI TU DOMOV

Autor Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z TU vo Zvolene zoznamuje čitateľov s hlavnými druhmi inváznych druhov živočíchov. Viete, ktoré sú to? Ako ohrozujú pôvodné druhy?

 

MUFLÓNY V POHORÍ TRIBEČ

Ani muflóny nie sú našou pôvodnou zverou, no napriek tomu sa tu udomácnili a sme radi, že ich máme. Ako sa k nám dostali, ako sa im darilo v minulosti a dnes, konkrétne v Tribečskom pohorí, podrobnejšie píše autor článku JOZEF ŠABO.

BOHYŇA LOVU ARTEMIS

Patrí síce do ríše legiend, no napriek tomu  mnohí i v dospelosti radi čítame o rozprávkovo krásnych a zaujímavých osudoch bohov, ktorých vytvorila grécka mytológia. S Artemis nás zoznamuje autorka článku SOŇA CHOVANOVÁ SUPEKOVÁ.

 

VIEME POSÚDIŤ JELEŇA?

O hlavných charakteristických znakoch podľa ktorých možno čo najpresnejšie odhadnúť vek jeleňa píše ANTON MIKUŠKA. Článok je ilustrovaný fotografiami opísaných znakov.

 

AKO LOVÍ VOLAVKA POPOLAVÁ

Poznáme ju iste všetci, neraz sme ju pozorovali a možno aj obdivovali spôsob jej lovu tak ako autor článku a fotografií PETER FODOR. No ako sa správa pri love však presne postrehne iba ten, kto ju dlhšie pozoruje a to sa podarí iba málokomu, preto autorove poznatky iste mnohých zaujmú.

 

RYS AKO PREDÁTOR

Aj článok, ktorého autorom je Ing. PAVOL PAVLÍK je o spôsobe lovu jedného z našich predátorov, rysa ostrovida. Často sa mu pripisuje strhnutie zveri aj napriek tomu, že ho má „na svedomí“ iný predátor. V článku sú opísané znaky, ktoré najlepšie môžu preukázať či ju spôsobil rys alebo iný dravec.

 

 

FARBIAR – PRACOVNÉ PLEMENO

Pred viac ako sto rokmi bol schválený štandard dvoch nových plemien poľovne upotrebiteľných psov: bavorského a hannoverského farbiara. Autor Ing. BRANISLAV BAKA sa vracia nielen k histórii ich chovu a rozšírenia, ale aj k prednostiam kvôli ktorým ostáva obľúbeným a nepostrádateľným pomocníkom aj súčasného poľovníka.

 

HALDENSKÝ DURIČ

So severským, u nás dosiaľ málo známym plemenom čitateľa zoznamuje Ing JÁN ZAJAC. Vyzdvihuje o. i. najmä jeho prekvapujúcu odvahu a vytrvalosť.

 

NOVÚ ČI STARÚ?

To je otázka, ktorú si podľa Mgr. PETRA ŠULEKA kladú mnohí pri rozhodovaní o kúpe zbrane. V článku zhrnul niekoľko hlavných zásad, ktoré si musí osvojiť každý, kto si chce zaobstarať dobrú, ale nie priveľmi drahú zbraň.

 

O POĽOVNÍKOCH SPOD KRIVÁŇA

O poľovníkoch a poľovníctve hovoríme s tajomníkom OkO SPZ Liptovský Mikuláš Ing. JURAJOM HALAHIJOM.

 

NA ZELENEJ VLNE

Na dvoch stránkach ponúkame zaujímavé príbehy z pera čitateľov: DEŇ, AKÝCH JE MÁLO, ZA VŔŠKOM VŔŠOK (2) a ČAS DOZRIEVAJÚCEJ KUKURICE.

AUGRABIES – MIESTO, KDE VLÁDNU SKALY

Ďalšie zážitky PETRA FODORA z jeho cesty po Juhoafrickej republike. Tento raz opisuje skalnatú krajinu v ktorej napriek ťažkým podmienkam žijú antilopky skákavé. Napriek tomu, že sa ocitol v ich blízkosti, neušli… Prečo? Podrobnejšie o zaujímavom zážitku v článku.

MEDVEDE ČIERNE ÚTOČILI…

…Rekordný krokodíl, Stav zveri v Rusku a ďalšie informácie zo sveta o zveri a poľovníctve nájdete v rubrike Zaujímavosti.

NAŠE SPEVAVCE

Autor seriálu článkov o našom vtáctve Ing. ĽUBOR ČAČKO predstavuje ďalšieho nášho a dokonca najzaujímavejšieho spevavca. Je ním: vodnár potočný.

 

 

DOBRÚ CHUŤ!

V rubrike nájdete recept na prípravu výnimočného, možno sviatočného jedla: „bažantie prsia s červenou kapustou, zemiakovo-paštrnákovým pyré, hríbikmi a omáčkou z červeného vína“.

POĽOVNÍCKY SEPTEMBER

Dve stránky obsahujú rubriky: LOV, PRIPOMÍNAME, ENVIROKALENDÁR, ČO SA DEJE V REVÍRI, SEDÍM NA POSEDE a VESELÁ BODKA.