2015

APRÍLOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 04/2015

Vyšlo

APRÍLOVÉ ČÍSLO

časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach nájdete:

JARNÉ NEBEZPEČENSTVO

O tom, čo spôsobuje u nás   rozšírený zlozvyk vypaľovania suchej trávy a odpadov, ktoré sa napriek výzvam každoročne na jar opakuje, píše npor. Mgr. ZUZANA FARKAŠOVÁ z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

 

POTULKY ZA SRNCAMI

„Jar nám okrem iných krás ponúka aj nezabudnuteľné stretnutia so srnčou zverou“ píše PETER PAŠKO a svoje zážitky ilustruje fotografiami.

 

Z HISTÓRIE CHOVU BAŽANTOV

Dokončenie zaujímavého článku, ktorého autorom je prof. JÚLIUS VALTÝNI je o úsilí niekoľkých generácií poľovníkov aj výskumných pracovníkov zachrániť bažanta vo voľnej prírode napriek zmenám, ktoré sú v nej stále rozsiahlejšie a závažnejšie. Odpovedá aj na otázky, ktoré súvisia s tzv. farmovými chovmi a rôznymi spôsobmi jeho „šľachtenia“.

 

JE MOŽNÁ ZÁCHRANA HLUCHÁŇA HORNEHO?

Autor článku JOZEF ŠABO zhrnul rôzne pokusy a spôsoby (nielen u nás, ale aj v iných krajinách) záchrany tohto vzácneho kurovitého vtáka. Pripomína aj skúsenosti s jeho umelým odchom u nás, no zhrnul aj zaujímavé poznatky, s ktorými sa zoznámil v Poľsku kde sa už viac rokov so striedavými úspechmi pokúšajú o jeho umelý odchov vo voliérach.

 

VZÁCNE STRETNUTIA

Len málokomu sa podarí stretnúť vlka vo voľnej prírode. Ak áno, iste je to náhoda, no Ing. VLADIMÍR VICIAN takéto vzácne príležitosti dlhodobo vyhľadával. Vďaka vytrvalosti bolo tých stretnutí niekoľko a umožnili mu sledovať správanie vlka v rôznych situáciách. Článok doplnil zaujímavými snímkami.

LES NENARASTIE ZA ROK

Pri príležitosti tradičného Mesiaca lesov sa o  význame tejto zelenej súčasti našej planéty zamýšľa dlhoročný lesník JOZEF ŠABO. Pripomína aj škodlivé zásahy do lesa, ktoré sa dejú na celom svete.

 

Z „VOM LORDHOFF-U“ DO CELÉHO SVETA

Článok  MILOŠA a LENKY KOSANIČOVCOV o svojej chovateľskej stanici a úspechoch, ktoré dosiahli s plemenom nemeckého krátkosrstého stavača je úprimným kynologickým vyznaním. Súčasne aj potvrdením, že práca chovateľa je zaujímavá a ak ju robí s radosťou, prináša mu nielen potešenie, ale ho zbližuje i s prírodou.

 

ŠPANIELSKY CHRT

Ide o jedno z mála plemien chrtov, ktoré sa ešte aj dnes používa ako poľovne upotrebiteľný pes. O jeho pôvode, vzhľade a vlastnostiach píše Ing. JÁN ZAJAC.

 

NA KAZATEĽNICI: BEZPEČNE A POHODLNE

Na čo treba dbať predovšetkým pri stavbe a využívaní kazateľnicového posedu v revíri upozorňujú Ing. JÁN MERCEL a ANTON MIKUŠKA.

 

AKÉ STROMY A KRÍKY DO REVÍRU?

Užitočná informácia o rôznych druhoch drevín, ktoré v revíri zver vyhľadáva lebo jej môžu poskytnúť nielen potravu, ale aj úkryt, informuje RENATA KARNOVÁ.

 

Z REVÍRU KAMJANEC A KAMJANA

S RADKOM HANÁKOM, rodákom z Varechoviec, obyvateľom Stropkova, kde sa nachádza jeho firma KALIBERSP HANÁK s.r.o. sa zhovárame   o poľovníctve a revíroch Kamjanec a Kamjana. Patrí k mladšej generácii poľovníkov, možno preto sa kriticky pozerá aj na úroveň poľovačiek v niektorých revíroch. Sám, aj vďaka skúsenostiam v zahraničí, sa usiluje o to, aby sa vo všetkých revíroch a pri každej poľovačke pamätalo na kultúru správania: poľovníci voči sebe i vo vzťahu k zveri.

 

NA ZELENEJ VLNE

Prinášame tri príbehy – zážitky z pera našich čitateľov: POKUŠENIIE, SEDÍM NA POSEDE A JE MI DOBRE… a TANCUJÚCE DIVIAČATÁ.

MAČACIE HRY

Autor článku a snímok IVAN KŇAZE sumarizuje svoje zážitky z pozorovaní mačky divej. Pripomína, že sa s ňou v posledných rokoch stretol aj na mnohých miestach, kde predtým nebola. Opisuje správanie tohto druhu počas ruje a starostlivosť mačky o mláďatá.

 

VTÁCTVO A KLIMATICKÉ ZMENY

… Koniec nosorožca bieleho? Slon ako božstvo a ďalšie zaujímavosti o voľne žijúcej zveri, ktoré sme vybrali zo zahraničnej tlače.

 

STEHLÍK PESTRÝ

– je ďalším druhom z vtáčej ríše, s ktorou vás v seriáli zoznamuje jeho autor Ing. ĽUBOR ČAČKO.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Z kuchyne hotela Kaštieľ Mojmírovce ponúkame recept IVANA ČURGALIHO: Bažant so šošovicou. Aby nebol „suchý“, plní sa plátkami kačacej pečene.

 

POĽOVNÍCKY APRÍL

Na dvoch stránkach nájdete: Doby lovu, Lov diviačej zveri v sezóne 2015, Nezabudnime – aktuálne povinnosti, ktoré   nás čakajú v revíri, Východy a západy Slnka a Mesiaca, Čo sa deje revíri a Veselú bodku.