2015

JÚLOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 07/2015

Vyšlo

JÚLOVÉ ČÍSLO

časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach si prečítajte

 

KTO SA BOJÍ DO LESA?

Zamyslenie prečo sa nám nedarí riešiť problémy s ktorými sa stretáme v nejednom revíri a navzájom medzi sebou.

 

MIESTO NARODENIA: BÚDKA

O skúsenostiach s umelým odchovom zajaca poľného v Mojmírovciach píše   FRANTIŠEK SMEJKAL, člen poľovníckej komisie OkO SPZ v Nitre. Obsahuje množstvo dobrých rád pre všetkých poľovníkov, ktorí majú záujem, aby sa tento druh našej poľovnej zveri opäť vrátil do našich revírov.

ZAJAČIA ZVER V CENTRE POZORNOSTI

Podrobnú informáciu z konferencie Cesty k zachovaniu zajačej zveri podáva Ing. TOMÁŠ SLÁDEČEK, PhD. z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre. Na konferencii odznelo veľa zaujímavých informácií o skúsenostiach českých, maďarských a rakúskych poľovníkov so stavmi zajačej zveri v súčasných podmienkach ako i dobré rady na čo možno v tomto úsilí využiť dotácie aj dobré rady na čo a ako možno využiť dotácie z prostriedkov fondov EÚ.

JAZVEČIA RODINKA

O zaujímavostiach správania jazveca lesného v lete píše Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z TU Zvolen. Hodiny venované pozorovaniu brlohov týchto našich „spáčov“ aj „tulákov“ mu umožnili nazrieť do ich správania v noci aj vo dne, odchove mláďat i spôsobov získavania potravy.

Z KLUBU SLOVENSKÝCH POĽOVNÍČOK

O aktivite jednej z pracovných skupín CIC „Mladé názory“ (Youing Opinion) informuje KAMILA BIZEOVÁ, tajomníčka KSP a členka skupiny. S aktivitou našich poľovníčok zoznamuje čitateľov aj predsedníčka SKP SOŇA SUPEKOVÁ.

 

CHRÁŇME ORLA KRIKĽAVÉHO

Prečo je i v záujme poľovníkov chrániť tento druh pernatého dravca píše BORIS MADERIČ. Upozorňuje na hrozby, ktoré každoročne znižujú jeho výskyt a spôsoby ochrany, akú mu môžu poskytnúť aj poľovníci.

 

VERNÝ POMOCNÍK „JAGOŠ“

Svoju chovateľskú stanicu Z Vavrekovho dvora predstavuje RÓBERT VAVREK (Potoky, okr. Stropkov). Vyzdvihuje poľovnícke prednosti jagdteriérov, s ktorými   v revíri prežil najrôznejšie situácie.

 

DUNKER

Autor Ing. JÁN ZAJAC zoznamuje čitateľa s atraktívnym vzhľadom tohto škandinávskeho duriča i s jeho vlohami, ktoré mu umožňujú, že sa dokáže uplatniť v každom revíri Aj preto sa s ním čoraz častejšie možno stretnúť aj na medzinárodných výstavách.

 

NOVOHRADSKÉ POĽOVNÍCKE DNI

O úspešnom podujatí poľovníkov Lučeneckého okresu informujú Mgr. PAVEL DRUGDA a Ing. MIROSLAV ŠUPICA. Konali sa už po štvrtý raz a vďaka bohatému programu prispeli k lepšej informovanosti širokej verejnosti o význame poľovníctva.

 

POZOR NA LYMSKÚ BORELIÓZU

Aj keď sa v posledných rokoch nebezpečenstvo, ktoré predstavujú kliešte, stalo všeobecne známym, predsa len si treba rozširovať vedomosti o chorobe, ktorú môžu spôsobiť. O jej jednotlivých štádiách, prevencii a liečbe informujú MVDr. EMÍLIA SELECKÁ a MVDr. JUDITA HEDEROVÁ, PhD.

 

KRÁSNE POSLANIE: ZOOLÓG

V pravidelnej rubrike Rozhovor predstavujeme RNDr. ĽUBOMÍRA BRTEKA, CSc., ktorého dobre pozná i staršia generácia poľovníkov z jeho   pôsobenia ako vysokoškolského učiteľa, autora odborného, množstva článkov, ale aj ako preparátora.

 

NA ZELENEJ VLNE

Aká je SYMFÓNIA LETA píše doc. Ing. MIROSLAV SANIGA, PhD., ktorú približuje v troch obrazoch: Kvetinová sieň, Tkáčske výtvory pavúkov a Búrkové turné. Na dvojstránke ponúkame aj ďalšie dva príbehy: HRMELO, PRŠALO… a KUNA – POTVORA!

 

LETNÉ TRAMPOTY ZVERI

Aj keď pre voľne žijúcu zver sú letné mesiace najžičlivejšie, neraz jej spôsobujú trampoty. Môže to byť sucho, inokedy dlhotrvajúce dažde, hmyz alebo časté vyrušovanie. JOZEF ŠABO v článku pripomína, ako ju možno uchrániť pred týmito nepriaznivými vplyvmi.

 

JUŽNÁ AFRIKA: SVET MOJICH SNOV

„…do Afriky som sa dostal už pred svojou tridsiatkou a mal som také zážitky, na aké sa nikdy nezabúda. O niektoré z nich by som sa rád podelil i s čitateľmi Nášho poľovníctva. Chcel by som im priblížiť aspoň časť prírodných krás a chránené územia v Južnej Afrike…“ píše v úvode svojho prvého článku PETER FODOR. Čo videl, predstavuje i na fotografiách.

 

BAHNOVÝ KÚPEĽ

Prečo raticová zver v lete vyhľadáva bahniská? Ak v revíri niet prirodzených, možno jej zhotoviť umelé.

 

PAROŽKY AKO Z GUMY

O tom, čo spôsobuje, že niektoré srnce nasadia parožky pripomínajúce gumovitú hmotu a dajú sa aj ohýbať, píšu Ing. JÁN MERCEL a doc. Ing. ĽUBOSLAV BUZNA, PhD.

 

POĽOVNÍCKY PROTEST

  1. r. začiatkom marca protestovalo v uliciach nemeckého Stuttgartu viac   ako tritisíc poľovníkov: dožadovali sa zrušenia niektorých nariadení, ktoré obmedzujú lov a umožňujú, že poľovníctvo sa stáva predmetom politikárčenia a klientelizmu. V rubrike zo zahraničnej poľovníckej tlače nájdete aj ďalšie zaujímavosti.

 

NAŠE SPEVAVCE

Ing. ĽUBOR ČAČKO predstavuje ďalší druh nášho spevavého vtáctva: slávika krovinového a vysvetľuje prečo síce jeho spev počujeme, ale málokomu sa ho podarí aj vidieť.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Ponúkame recept šéfkuchára MICHALA KOŠÍKA (Poľovnícka reštaurácia Silvanus, Kremnica): SRNČÍ STEAK so slivkovou omáčkou a domácimi zemiakovými rostami.

 

POĽOVNÍCKY JÚL

Na dvoch stranách nájdete: Doby lovu, informácie súvisiace s aktuálnymi vyhláškami, zásady správneho vnadenia, ktoré spôsoby lovu sú nesprávne, rubriky Nezabudnime, Východy a západy Slnka a Mesiaca, Čo sa deje v revíri, Sedím na posede… a VESEĽÚ BODKU.