2015

MARCOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 03/2015

Vyšlo

MARCOVÉ ČÍSLO

časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach si prečítajte:

V rubrike SPEKTRUM niekoľko správ o činnosti v PZ, informácie o pripravovanej výstave POĽOVNÍCTVO v Trenčíne a radu, kam sa obrátiť ak potrebujete odborné poradenstvo súvisiace s pozemkovým právom.

 

MÁ TO VÝZNAM

V príhovore sa Ing. VILIAM DRIENOVSKÝ zamýšľa nad otázkou či má význam domáhať sa svojich práv i za cenu prekonávania byrokratických postupov s akými sa občan stretá na niektorých úradoch.

 

KŔDLE DIVÝCH HUSÍ

O odletoch a príletoch divých husí a ich výskyte na našom území píše JOZEF ŠABO. Pripomína: práve teraz tie, ktoré u nás hniezdia, potrebujú pokoj, aby nás už onedlho potešil pohľad na prvé kŕdliky tohtoročných húsat.

 

Z HISTÓRIE CHOVU BAŽANTOV

Prvá časť článku, ktorého autorom je prof. JÚLIUS VALTÝNI o chove bažantov u nás. Článok ponúka stručný prehľad jednotlivých druhov, ale najmä začiatky ich chovu na našom území.

 

STRÁŽCOVIA GADERSKEJ DOLINY

Veľká Fatra je už šesť desaťročí domovom kamzíka vrchovského alpského, píše autor článku a fotografií PETER PAŠKO. Informuje o ich súčasnom počte  a ako im vyhovujú prírodné podmienky Veľkej Fatry a Slovenského raja.

 

STRUČNE A JASNE

Na otázky súvisiace s riešením rôznych sporov s akými sa v každodennej praxi stretajú poľovníci, odpovedá riaditeľ kancelárie SPK PaedDr. IMRICH ŠUBA, PhD.

 

BESIEDKY S DEŤMI

Na plese v Maďarsku, Spoločná poľovačka v Selciach – to sú príspevky, ktoré informujú o aktuálnej činnosti Klubu slovenských poľovníčok.

 

ŠKAREDÝ ČERV AKO LIEK?

Tenkohlavec prasačí, ktorý parazituje v hrubom a slepom čreve ošípaných a diviakov sa môže, ako píše MVDr. EMÍLIA SELECKÁ, už v blízkej budúcnosti použiť v liečbe autoimunitných ochorení človeka. Podľa najnovších zistení   jeho liečebný potenciál možno pomôže aj pri liečbe cukrovky.

 

MÁM ŠŤASTIE NA SKVELÝCH WELŠOV

to hovorí chovateľka tohto plemena a poľovníčka Ing. OĽGA BOROŠOÁ z Vranova nad Topľu. Vyzdvihuje jeho prednosti i to, v čom spočíva jeho príťažlivosť, kvôli ktorým sa stáva čoraz obľúbenejším na súťažiach a na výstavách získava najvyššie ocenenia.

 

PIKARDSKÝ MODRÝ DLHOSRSTÝ STAVAČ

O plemene u nás pomerne málo známom píše v pravidelnej rubrike jej autor Ing. JÁN ZAJAC. Tak ako vždy, predstavuje jeho vlastnosti a využitie v poľovnej praxi, ktorým vďačí za rozšírenie a obľubu nielen vo Francúzsku, ktoré je krajinou jeho pôvodu, ale aj v iných európskych štátoch.

 

UTAJENÉ POTOMSTVO

Poľovníkom je známy pojem „utajená gravidita“, ktorá je vlastná niektorým druhom poľovnej zveri. Čo ju spôsobuje? Aké procesy prebiehajú v organizme samičej zveri, ktoré umožňujú, aby mláďatá prišli na svet v „správnom“ období, keď im zima už nemôže ublížiť? Na tieto otázky dáva odveď článok, ktorého autorom je Ing. AUGUSTÍN VRÁBEL.

 

ZHASÍNAJÚCI JELEŇ

Socha A. Strobla Zhasínajúci jeleň je poľovníkom známa aj vďaka tomu, že sa dostala i na poštovú známku v emisii Ochrana prírody, stane sa známou i širokej verejnosti. O jej slávnostnom uvedení, ktoré sa konalo v Topoľčiankach, píše MIROSLAV ŇARŠÍK.

 

KRÁSNE NÁVRATY

Rubrika Rozhovor ponúka stretnutie s JÁNOM BOŠIAKOM, poľovníckym hospodárom PS Púšť Prievidza. Hovorí nielen o svojej ceste k poľovníctvu, ale aj o tom, prečo ho aj po rokoch neustále priťahuje: poskytuje mu možnosť neustáleho objavovania krás i zákonitostí prírody.

 

NA ZELENEJ VLNE

V rubrike  zážitkov z pera čitateľov ponúkame štyri príbehy: KEĎ VO VZDUCHU CÍTIŤ JAR, JANČÚÚ… POMÓÓC!, „ZLATÝ“ ÚLOVOK a KUNA S BIELOU „PODPRSENKOU“.

 

JELENIA RUJA NA ARGENTÍNSKEJ PAMPE

Zaujímavosti o poľovnej zveri v ďalekej Argentíne a pre nás možno aj prekvapenie: jelenia ruja sa tu odohráva v marci a apríli. Prečo? Odpoveď nájdete v článku doplnenom zaujímavými snímkami.

 

POĽOVNÍCKA TRIAŠKA

Možno sa niekedy zmocnila aj vás… v rozhodujúcom okamihu pred výstrelom sa vám roztriasli ruky. O príčinách tohto vôbec nie neobyčajného javu píšu Ing. JÁN MERCEL a MVDr. MICHAL FROWEIN.

 

KALIBER 12 VERSUS KALIBER 20

Čo sa stane ak sa zamenia – vysvetľuje autor príspevku Dr. JAROSLAV VIDAN a pripomína, že následky môžu byť tragické. Preto upozorňuje: radšej to neskúšajte!

 

LOV A POLITIKA

Prenasledované vydry Menej silných trofejí a ďalšie informácie zo svetovej tlače v rubrike Zaujímavosti.

 

NAŠE SPEVAVCE

Autor seriálu Ing. ĽUBOR ČAČKO predstavuje vrabca poľného; ak si myslíme, že ho dobre poznáme, môžeme sa mýliť, lebo ani nerozoznáme čím sa líši od vrabca domáceho.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Z receptára poľovníckeho hotela Diana kuchár MAREK ĎURANA tento raz vybral prípravu jelenieho steaku s pikantnomu slivkovou omáčkou a gaštanovým pyré.

 

POĽOVNÍCKY MAREC

Na dvoch stránkach nájdete DOBY LOVU, Ing. MIROSLAV HASA pripomína POVINNOSTI UŽÍVATEĽOV POĽOVNÝCH REVÍROV a POĽOVNÍCKYCH HOSPODÁROV, rubriky NEZABUDNIME, ČO SA DEJE V REVÍRI, VÝCHODY A ZÁPADY SLNKA A MESIACA a tradičnú VESELÚ BODKU.