2015

NOVEMBROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 11/2015

Vyšlo

NOVEMBROVÉ ČÍSLO časopisu NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach si prečítajte:

SPEKTRUM

Informácie o dvoch zaujímavých podujatiach – Kežmarok: Náš sviatok, Deň pre hrubosrsté stavače (z PS Bažant Holíč).

 

NAJLEPŠIE TRADÍCIE

Pri príležitosti 95. výročia vzniku prvej slovenskej poľovníckej organizácie sa zamýšľame nad jej poslaním v súčasnosti. I keď sa časy od jej vzniku zmenili priam na nepoznanie, aj dnes máme rovnaké povinnosti ako naši predchodcovia.

 

POĽOVAČKY NA ZAJACE

Poľovačka na zajace, taká typická pre jesenné obdobie, už dávno nie je samozrejmosťou ani v miestach, kde žili oddávna. Nad príčinami úbytku zajacov (nielen u nás) sa zamýšľa   v prvej časti článku prof. Ing. JÚLIUS VALTÝNI, DrSc. Dozvieme sa v ňom veľa zaujímavého o živote zajaca i zmenách jeho životného priestoru. V nasledujúcom čísle uverejníme druhú časť článku.

 

ÚLOVKY A PRÍRASTKY V ČÍSLACH

Autor príspevku Ing. JOZEF HERZ, PhD. vybral najzaujímavejšie údaje z poľovníckej štatistiky. Počty úlovkov jednotlivých druhov zveri zaujímajú každého, kto sa počas celého roka o ňu stará a takisto ich porovnanie s predchádzajúcimi rokmi.

 

NAJTEPLEJŠIE LETO – AKÁ BUDE ZIMA?

V posledných rokoch nás počasie neustále prekvapuje, nečudo, že sme prirodzene zvedaví, aká je predpoveď odborníkov na nadchádzajúcu zimu a čo ju môže ovplyvniť. Preto sa oplatí pozorne si prečítať článok z pera nášho známeho odborníka prof. RNDr. MILANA LAPINA, PhD. Keďže s rôznymi meteorologickými zmenami sa bude ľudstvo stretať zrejme čoraz častejšie, naučme sa rozumieť aj reči meteorológov.

 

KLUBY POĽOVNÍČOK V ZAHRANIČÍ

O pôsobení žien v českej poľovníckej organizácii informuje SOŇA CHOVANOVÁ SUPEKOVÁ. Predstavuje dva spolky: Dámy českej myslivosti a myslivecký spolok DIANA I. z Tábora.

 

NOC, MUFLÓNY, RUJA

So svojimi dojmami zo sledovania muflónej ruje sa s čitateľom delí autor fotoreportáže – IVAN KŇAZE. Nie každý má čas, možnosť a trpezlivosť zaznamenať rôzne správanie tejto krásnej zveri počas obdobia jej rozmnožovania, preto sa vyplatí pozorne si prečítať jeho poznatky a prezrieť fotografické snímky.

 

NEOBYČAJNÉ ROHY

Muflóna s naozaj neobyčajnými rohami našli nemeckí poľovníci v Sasku a boli vskutku obdivuhodné a pre samotného ich nositeľa osudné: kvôli nim sa už nedokázal ani pásť!

 

ODHAD VEKU

Aby sme po dôkladnejšom pohľade dokázali posúdiť vek muflóna, na to nám môže stačiť niekoľko typických znakov. Ktoré sú to, nájdete na snímkach.

 

POCHÁDZAJÚ „Z CHRÁSTKOVEJ“

Majiteľka chovateľskej stanice „z Chrástkovej“ Ing. PETRA ČERNEJOVÁ vysvetľuje svoj záujem o plemeno welšteriérov a uvádza vlastné skúsenosti s nimi priamo v revíri.

 

ANGLICKÝ POINTER

Do albumu plemien poľovne upotrebiteľných psov, ktorý pripravuje Ing. JÁN ZAJAC, nepochybne patrí aj anglický pointer. O histórii jeho chovu ako i jeho prednostiach, nájdete zaujímavé podrobnosti v článku.

 

AKO ŠIEL ČAS

Zhovárame sa s Ing. ANTONOM LISÝM, rodákom z Topoľčianok, členom SPZ od r. 1981. V jeho spomienkach ožívajú roky napredovania i rôznych premien, ktorými prešli naše poľovnícke združenia a spolky. Zaspomínajte si spolu s ním a s niektorými svojimi zážitkami spojenými s jednotlivými obdobiami ale i príhodami.

NA ZELENEJ VLNE

Na dvoch stránkach venovaných príhodám našich čitateľov tentoraz ponúkame tri zážitky:

KEĎ MI VLASY NADVIHLI KLOBÚK, JEDNODUCHO: OMYL a SRNA A LIŠIAK.

 

O RUJI PO RUJI

Krásnu atmosféru, aká vládne počas jelenej ruje vo zverniciach v Topoľčiankach, približuje našim čitateľom JOZEF ŠABO.

 

SME NA STARŠIE…

autor testu Mgr. PETER ŠULEK má na mysli konkrétne guľobrokovú kozlicu Sauer a Sohn model 54. V článku vysvetľuje prednosti tohto modelu a jeho výhodnú cenu.

 

 

PREČO V ÍRSKU NECHCÚ DIVIAKY…

ale aj informáciu, kde možno nájsť najsilnejšie diviaky… a ďalšie zaujímavosti ponúka naša rubrika zostavená z obsahu zahraničnej poľovníckej tlače.

 

NAŠE SPEVAVCE

Poznáte kanárika záhradného? O miestach jeho výskytu, spôsobe živote a kde sa nachádza o takomto čase v seriáli našim vtáčikom speváčikom píše Ing. ĽUBOR ČAČKO.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Recept na „konfitovaný srnčí chrbát na kuriatkach so zeleninovými zemiakmi“ pripravil šéfkuchár   MARTIN KOLLÁR z penziónu Dolina (Dolné Lefantovce).

 

POĽOVNÍCKY NOVEMBER

Na dvoch stránkach prinášame: DOBY LOVU, PRIPOMÍNAME aktuálne povinnosti, ENVIROKALENDÁR, ČO SA DEJE V REVÍRI, SEDÍM NA POSEDE VESELÚ BODKU.