2016

JANUÁROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 01/2016

ČO PONÚKA JANUÁROVÉ ČÍSLO časopisu NAŠE POĽOVNÍCTVO

SPEKTRUM

Aktuálne poznámky o poľovníctve a poľovníkoch.

 

V HODINE DVANÁSTEJ

Malé zamyslenie o výsledkoch parížskej „klimatickej dohode“ a aktuálnych problémoch súčasného sveta, ktoré sa dotýkajú aj nás ako poľovníkov a občanov.

 

VEĽKÉ ŠELMY A CHOV HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT V ŠKANDINÁVII

Užitočné informácie o stave a osude veľkých šeliem v krajinách na severe Európy. Článok autorov SLAVOMÍRA FINĎU, MARIÁNA SLAMKU, MIRIAMY MIKUŠOVEJ a SLAVOMÍRA JANDU sa zaoberá o. i. spolužitím človeka a veľkých šeliem a spôsobmi náhrady škôd, ktoré spôsobujú.

 

KADE CHODIA MEDVEDE?

O výsledkoch monitoringu sedemnástich medveďov u nás a v Poľsku informujú PAVOL LENKO a TOMASZ ZWIJAC-KOZICA. Medvede nás svojím neúnavným putovaním prekvapia: telemetria nám odhalila, že   dokážu prekonať obrovské vzdialenosti a na jednom mieste nevydržia dlho.

 

KEĎ JE SNEHU PO KOLENÁ

O správaní zveri v revíri pokrytom vysokou snehovou vrstvou píše nemecký autor FRIDRICH v. EGGELINE.

 

 

POĽOVAČKA V PLIEŠOVCIACH

V Pliešovciach sa konala prvá jesenná spoločná poľovačka na diviaky. Zúčastnili sa na nej, ako aj na ďalších podujatiach i členky Diany – Klubu slovenských poľovníčok a odniesli si z nich tie najlepšie dojmy.

 

KAMZÍKOM SA V TATRÁCH STÁLE DARÍ

O poslednom sčítaní kamzíkov u nás informuje JURAJ KSIAŽEK. Výsledok sčítania potvrdil nielen miesta, na ktorých sa trvale vyskytujú, ale aj ich terajší početný stav a autor konštatuje, že sa „opäť priblížili k historickému maximu“ svojich stavov.

 

ŠTUDENTSKÉ VÁBENIE

Koho asi vábi dvadsaťsedem poslucháčov   Lesníckej fakulty TV vo Zvolene? Ak majú v rukách vábničky, potom prirodzene – zver. Predseda krúžku vábničiarov JÁN ŠIMURDA píše o jeho činnosti aj prvých úspechoch, ktoré dosiahli jeho členovia.

 

AMERIČANKA S NEMECKÝM SRDCOM

O zaujímavých prednostiach guľovnice SAUER WEATHERBY EUROPA informuje Mgr. PETER ŠULEK, ktorý ju vyskúšal v praxi: dosiahnuté výsledky potvrdili jej viaceré prednosti.

 

POITEVIN

Plemeno poľovne upotrebiteľného psa, ktoré je u nás málo známe, opisuje Ing. JÁN ZAJAC.

 

ZVER: AKO JU ZBAVIŤ PARAZITOV?

Autorka článku MVDr. EMÍLIA SELECKÁ upozorňuje na možné choroby postihujúce zver a prostriedky, ktorými ju možno pred nimi uchrániť.

 

AK CHCEME MAŤ ZDRAVÉ DIVIAKY

Článok od tej istej autorky vyzdvihuje význam prevencie, ktorej poľovníci musia venovať pozornosť.

 

STRETNUTIE SO VZÁCNYM ČLOVEKOM

S prof. Ing. IMRICHOM TOČKOM, CSc., dlhoročným vysokoškolským pedagógom, autorom viacerých publikácií, znalcom histórie Nitry a jej okolitej prírody sme hovorili o mnohých aktuálnych otázkach súvisiacich s poľovníctvom. I keď už má vek predurčujúci ho odpočívať, je stále aktívny, veď ešte i v súčasnosti zastáva funkciu predsedu Obvodnej poľovníckej komory v Nitre.

 

NA ZELENEJ VLNE

Dve stránky príbehov ponúkajú tri príbehy: ako sa v Anglicku odohráva tradičná Poľovačka na líšku, zaujímavé správanie zveri – Neobyčajné divadlo a príhodu, ktorú pisateľ nazval Alzheimerove zajace.

 

MOJE „TRETIE OKO“

Užitočná informácia o pomôcke, ktorá nám môže uľahčiť pobyt v revíri keď v ňom zavládne tma, že nevidno ani na krok.

 

PÚŠŤ KALAHARI (II.)

Zážitky fotografa PETRA FODORA z jeho ciest po vyprahnutej púšti na ktorej mal možnosť pozorovať správanie rôznych druhov zveri.

 

V OSN O PYTLIACTVE

… Losy ohrozené kliešťami, Rumunské medvede… a ďalšie krátke informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače.

 

NAŠE SPEVAVCE

Do „albumu“ spevavcov, ktorý zostavuje Ing. ĽUBOR ČAČKO pribudla sýkorka belasá. Z našich sýkoriek je síce najmenšia, no jej správanie je zaujímavé a môžeme ho pozorovať aj počas zimných mesiacov.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Šéfkuchár poľovníckej reštaurácie Silvanus v Kremnici MICHAL KOŠÍK ponúka recept na: Opečené diviačie roládky s kokosom a mrkvou. Pre mnohých je to netradičná kombinácia, ale stojí za vyskúšanie.

 

POĽOVNÍCKY JANUÁR

Na dvoch stránkach nájdete: DOBY LOVU zveri, PRIPOMÍNAME: aktuálne povinnosti súvisiace so starostlivosťou o zver v čase núdze, Ľudové pranostiky, 4 dobré rady pri love diviakov a samozrejme, VESELÚ BODKU.