2014

AUGUSTOVÉ ČÍSLO Naše Poľovníctvo 8/2014

Na jeho stránkach si prečítajte:

SPEKTRUM

Informácie o poľovníckych podujatiach a akcii o zisťovaní počtu bocianov u nás.

NAŠA „ZELENÁ“pamätnica

Zamyslenie nad plynúcim časom s ktorým z našich radov odchádzajú mnohí vzácni ľudia, vynikajúci znalci zveri, ktorí sa konkrétnymi činmi podieľali na zveľaďovaní poľovníctva, prežili a prežívajú i zaujímavý život úzko spojený s prírodou. Redakcia sa preto obracia na čitateľov, aby o nich napísali do našej „zelenej“ pamätnice vďaka ktorej aj po rokoch bude možné „mapovať“ históriu slovenského poľovníctva oživenú konkrétnymi osobnosťami.

SČÍTANIE KAMZÍKOV 2014

O tohtoročnom prvom sčítaní kamzíkov píše JURAJ KSIAŽEK, ktorý sa na ňom osobne zúčastnil. V článku informuje nielen o priebehu sčítania, ale aj o vývoji počtov tohto vzácneho obyvateľa našich veľhôr.

JARABICA: MÁ EŠTE BUDÚCNOSŤ?

Na nedávnom odbornom seminári v Mojmírovciach, ktorého cieľom bola výmena skúseností a názorov medzi výskumníkmi, poľnohospodármi a poľovníkmi na budúcnosť jarabice, odznelo veľakonkrétnych poznatkov, konštatujú autori článku Ing. JÁN VRBA a doc. Ing. JAROSLAV SLAMEČKA, CSc. Osobitne cenné sú skúsenosti prezentované Ing. Vrbom, predsedom PS Breza Poľný Kesov ako aj poučenia z Anglicka.

VLK DRAVÝ AKO LOVEC

Ucelený pohľad na prítomnosť vlka dravého u nás podáva autor článku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z TU Zvolen. Zaoberá sa spôsobmi jeho lovu a prírodnými podmienkami, v ktorých nachádza dobré podmienky pre svoju existenciu. Súčasne však odpovedá i na otázku, či je vlkov dravých u nás naozaj veľa.

KLUB SLOVENSKÝCH POĽOVNÍČOK INFORMUJE

Na dvoch stránkach, zostavených predsedníčkou KSP SOŇOU SUPEKOVOU nájde čitateľ informácie o aktuálnych podujatiach klubu. Svojou činnosťou členky klubu pomáhajú formovať dobré meno slovenského poľovníctva i v očiach širokej verejnosti.

NAŠA NAJSTARŠIA POĽOVNÍČKA

Je ňou, ako píše JÁN KURTY pani Ružena Urbanová z Liptovských Matiašoviec. Poľovníčkou sa stala ako tridsaťdvaročná (dnes má 82 rokov), no práve vďaka svojej záľube, ktorej sa spoločne s manželom venovala toľko rokov, uchovala si vitalitu i životný optimizmus. A iste je prirodzené, že v jej rodine rastie už tretia generácia poľovníkov.

MOJE JEDINEČNÉ KOPOVY

„Hneď na začiatku musím povedať, že vo svojom rodokmeni nemám žiadneho poľovníckeho predka,“ píše PETER CHREN, majiteľ chovateľskej stanice spod Hradeckej lúky. K poľovníctvu ho priviedol záujem o kynológiu a osobitne jeho kopovy, o kvalitách ktorých sa opätovne presvedčuje už aj ako aktívny poľovník.

HALLEFORSKÝ PES

Ing. JÁN ZAJAC predstavuje švédske plemeno typu losieho psa. Zatiaľ ešte nie je medzinárodne uznané, no už má vo svojej vlasti veľa priaznivcov. Ide o mimoriadne vytrvalé a pracovité plemeno, ktoré sa uplatňuje najmä pri love veľkej zveri.

PUŠKA SABATI SKL 98 DL

Autor príspevku Ing. PETER JABROCKÝ, PhD. počas jedného roka testoval uvedenú guľovnicu a okrem predností, ktoré pritom zistil, v závere konštatoval, že výrobcovi sa naozaj vydarila, aj keď, pripomenul , nie je vhodná na spoločnú poľovačku. Inak aj po roku používania ovládanie všetkých jej mechanizmov bolo bezproblémové.

AKO SA DARÍ „PRIBINOVCOM“

Zhovárali sme sa s JAROSLAVOM PAŠKOM, riaditeľom Slovenského loveckého a ochranného spolku PRIBINA pre oblasť Nové Zámky, ktorý je súčasne i predsedom PS Dolina – Bánov. V krátkosti spomenul príčiny vzniku SLOSP a vyzdvihol: čas ukázal, že nejde o „odštiepeneckú“ organizáciu, veď sledujú rovnaké ciele ako všetci ostatní poľovníci. Čitateľov zoznamuje i s činnosťou PS Dolina – Bánov, ktorej je predsedom. Tak ako mnohé iné poľovnícke spoločnosti a združenia v súčasnosti im najväčšiu starosť spôsobuje úbytok malej zveri.

JE VÁM VYDRA RIEČNA SYMPATICKÁ?

Taký bol zmysel jednej z otázok v rámci dotazníkovej akcie, ktorú realizovala výskumná skupina z Katedry biológie a ekológie Fakulty prírodných vied Univerzity MB v Banskej Bystrici. O výsledkoch prieskumu informuje trojica autorov: ANDREJ ŠIJAK, KARIN KUKUČKOVÁ a PETER URBAN. Z odpovedí možno usúdiť ako verejnosť (aj poľovníci a rybári) vydru a jej spôsob života vôbec poznajú, či ju považujú za škodlivú a aký majú názor na jej prípadný lov. Autori pripomínajú, že vydra riečna je v Červenom zozname živočíchov Slovenska zaradená v kategórii zraniteľných druhov.

NA ZELENEJ VLNE

„Oddychové“ čítanie ponúka tri príbehy z pera čitateľov: NA PRVÉHO NEZABUDNEM, DIVIAČIE ELDORÁDO a POPOLUDNIE S RYSOM.

LOV DIVIAKOV V KUKURIČNOM LÁNE?

U nás nezvyčajnú poľovačku na diviaky v kukuričnom láne sledoval v Bavorsku Ing. JÁN MERCEL. Predovšetkým pripomína, že náš zákon o poľovníctve takýto lov síce nezakazuje len uvádza, že túto formu nemožno použiť v lokalitách (s akýmkoľvek porastom) v čase , keď sa na nich vykonávajú poľnohospodárske práce. Aj nemeckí poľovníci ho používajú iba v krajných prípadoch (keď škody spôsobené diviakmi sú už neúnosné) no pritom treba dodržiavať určité zásady, ktoré bavorskí poľovníci majú vypracované do najmenších detailov.

BIG SUR: VRCHY, OCEÁN, TULENE A PUMY

Zo svojho cestovateľského zápisníka autorka článku ĽUBICA SCHULCZOVÁ vybrala stránky, na ktoré si zapísala dojmy z kalifornského pobrežia Tichého oceána. Očarilo ju krásou prírody, farebnosťou, vôňami aj pozorovaním sloních tuleňov.

GRIZLY NAPADOL POĽOVNÍKA

… ako sa budú loviť divé husi v Holandsku, ako zaútočil medveď na ženu priamo v jej dvore a ďalšie udalosti zo sveta zveri a poľovníkov nájdete v rubrike Zaujímavosti.

NAŠE SPEVAVCE

Možno aj vy ste už neraz pozorovali neveľkého, mimoriadne pohyblivého vtáčika, ktorý na tenších konárikoch stromov alebo na kríkoch dokážu predvádzať priam akrobatické kúsky a nevedeli ste, ako sa volá. Často sa pridáva ku kŕdlikom sýkoriek, preto si ho neraz ani nevšimneme. Je to mlynárka dlhochvostá, ktorú nám podrobnejšie predstavuje Ing. ĽUBOR ČAČKO.

DOBRÚ CHUŤ!

Z receptov podľa ktorých sa možno naučiť novým, netradičným spôsobom úpravy diviny s použitím málo známych surovín a pochutín, sme vybrali: daniel so závitkami s bulgurom a pašternákovým pyré. Kto ho vyskúša, možno po recepte siahne aj inokedy.

PRAKTICKÝ POĽOVNÍK

Dve stránky venované aktuálnym povinnostiam poľovníka v revíri: Nezabudnime, Časy lovu, Čo sa deje v revíri, východy a západy Slnka a Mesiaca, zamyslenieSedím na posede a Veselú bodku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *